Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Nevruz’u Balkanlara Taşıdı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Nevruz’u Balkanlara Taşıdı
07.04.2018 10:01:39

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Nevruz’u Balkanlara Taşıdı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından geleneksel olarak düzenlenen Nevruz kutlamaları 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’dan başlayarak, Balkanlar'da düzenlenen etkinlikler ile tamamlandı.

TÜRKSOY'un "Tüm Renkleriyle Türk Dünyası" Nevruz kutlamalarının ateşi, 21 Mart tarihinde Kastamonu Cumhuriyet Meydanı'nda yakılan Nevruz Ateşi ile alevlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilen "2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu Açılış Programı" ile taçlandırılan kutlamalara, Türk Dünyası'nı temsilen 13 ülke, 18 coğrafyadan 350'yi aşkın sanatçı katıldı. Üst düzey katılımın sağlandığı ve Türkiye'deki birçok diplomatik misyon temsilcilerinin iştirak ettiği etkinlikler, TRT tarafından bütün dünyaya canlı yayınlandı.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Rusya Federasyonundan Altay, Başkurdistan, Saha Yakut, Dağıstan, Kabardin - Balkar, Buryatya’nın yanı sıra, Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek’ten gelen sanatçıların gösterileriyle renklenen TÜRKSOY'un Nevruz coşkusu daha sonra Ankara, Kayseri, İstanbul'da düzenlenen konserler ile devam ettirildi.

NEVRUZ ATEŞİ BALKANLAR'I ISITTI

Türk halklarının binyılı aşkın süredir kutladığı ve ortak kültürel miras olarak gelecek nesillere aktardığı Nevruz Bayramı, TÜRKSOY'un Kastamonu'da yaktığı ateşiyle Balkan ülkelerinde de alevlenmeye devam etti.

Türk Dünyası'nın dört bir köşesinden gelen sanatçılar, evladi fatihan topraklarında soydaşlarıyla buluşarak kucaklaştı.

Bosna-Hersek'in Zenica kentindeki konseriyle Balkanlar'a Nevruz coşkusunu taşıyan TÜRKSOY'un "Tüm Renkleriyle Türk Dünyası" turnesi, daha sonra tarihi Saraybosna ve Mostar kentindeki buluşmalarıyla ülke genelinde bayram havası yaşattı.

Bosna-Hersek'in ardından Evlad-ı Fatihan topraklarındaki "Tüm Renkleriyle Türk Dünyası" Nevruz kutlamaları, Karadağ'ın Cetinje, Arnavutluk'un Tiran, Makedonya'nın Gostivar şehirlerindeki etkinliklerle devam etti.

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti'nde Nevruz ateşinin yakılmasıyla başlatılan TÜRKSOY kutlamaları, 2019 Avrupa Kültür Başkenti Bulgaristan’ın Filibe şehri ile başkenti Sofya'daki muhteşem konserlerle son buldu. Balkanlar’da gerçekleştirilen 8 farklı konser ile sanatseverler, insanlığın ortak bayramı olarak nitelendirilen Nevruz’u birlikte kutlamak, hem de Türk halklarının zengin kültürel mirasının birer örnekleri olan şarkı ve danslar ile tanışma fırsatını yakalayarak, hafızalarından uzun zaman silinmeyecek görsel bir şölen izlediler. 

TÜRKSOY’un gelenekselleşen Nevruz kutlamaları, Türk Dünyası’nın 18 farklı coğrafyasından gelen 350’i aşkın sanatçının katılımlarıyla, 6 ülkede düzenlediği 16 konserle gerçekleştirildi. Konserlerde, TÜRKSOY üyesi ülkelerden gelen ses sanatçılarının yansıra,  Azerbaycan’ın “Halay” ve “Şerur”, Kazakistan’ın “Kazina”, Kırgızistan’ın “Simbat” ve “Taacı”, Türkmenistan’ın “Marigiana” , Türkiye’nin “Demiurk Sanat Akademisi”, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu,  Gagavuz Yeri’nden (Moldova) “Düz Ova” ,  Başkurdistan’dan (RF) “Ak Terme”, Özbekistan, Dağıstan (RF), Kabardin-Balkar, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Bosna-Hersek’ten halk dansları toplulukları kültürlerini tanıtmak üzere sahne aldı.

TÜRKSOY Nevruz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER