Üniter devlet mi, ulus devlet mi?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Üniter devlet mi, ulus devlet mi?
24.01.2018 16:25:39

 

Üniter devlet mi, ulus devlet mi?

Küresel ‘ithal kavram sahteciliği’ ile başlayan ‘kavram kargaşası’; kelime oyunları yapmaya müsait olacak kadar kolay, ancak ‘dil oyunlarına’ yönelik olarak oldukça zor, zahmetli ve emek isteyen bir uğraş alanıdır.

Demokrasi kavramı esas itibariyle bir araç değil bir amaçtır. Neden değil bir sonuçtur. Demokrasiyi kendi aile hayatlarında bile uygulamaktan aciz kişilerin, araçsal demokrasi anlayışlarının sıklıkla antidemokratik sonuçlar doğurması gibi...

Üç tip devlet şekillenmesinde ve temsil biçiminde de demokratik bir yapılanmaya ulaşmak mümkündür. Ancak seçilecek modelin sözde değil özde demokrat bir seçim olması için, her ülkenin veya siyasi coğrafyaların, sosyo-psikolojik evrimlerinin niteliğine ve tarihsel siyasalarının geçirdiği özgün ve eşsiz süreçlere göre şekillenmesi esastır. 

A- Birleşik devlet (united) (AB ülkelerinin oluşturdukları totaliter toplumsal yapılanma gibi) 

Ulus-devletler birleşerek çeşitli amaçlara yönelik bir devletler topluluğu kurabilirler.

B- Tümleşik devlet (whole) üniter devlet (USA Amerika örneğinde görüldüğü üzere) 

Federasyon sistemine dayalı özerk bölgesel eyaletler bir üniter devlet şemsiyesinde birleşebilirler. Federe devlet modelinde bölgesel devlet meclisleri vardır. 

C- Bütüncü devlet (ulus-devlet) (Türkiye örneği) 

Ulus-devlet içinde tüm yöresel ve etnik kimlikler kendi varlık alanlarını da koruyarak ve üst bir milli kimlikle bütünleşerek ‘tek devlet’ olarak yapılanabilirler. Parça bütün, bütün parçadır. Sınırlar kaybolmuş ve holistik bir ahenge dönüşmüştür. 

Atatürk’ün yıllar önce çizdiği yol haritası bellidir. “Türkiye Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.” O bütün de ulus-devletin bizatihi kendisidir.

Bu parola geçmişten geleceğe bir slogan olmanın çok ötesinde hukuki, tarihsel meşruiyetini ve mayalanma sürecini geçirmiş ve tutmuş demokratik bir sürecin son halkasıdır.

‘Ulus-devlet’=’Üniter devlet’ denklemi her zaman doğru olmayabilir. Dikkatli olmak ve kavramlara karşılık gelen kelimeleri doğru yerde ve doğru haliyle kullanmak zorundayız. Türkiye’nin adının federatif yapılı ‘United States of Türkiye’ olmasını mı istiyoruz! 

Yoksa ulus-devlet Türkiye’den mi yanayız. ABD’ye ve eski adıyla SSCB’ye özenti duyan hâlâ içimizde bazı mandacı kişiler mi var? 

Yoksa, birilerinin, Türkiye içinde İsrail tipi gecekondu devlet kurma talepleri var da bize mi söylenmiyor? Bilelim. Bilgilenelim. Bilgilendirelim efendim. 

Tarihte sayısız devlet kurup yıkan ve tekrar tekrar kuran bir ülkenin tek adı vardır; o da, ulus-devlet ‘Türkiye’dir. Yerli ve Milli olan da budur.

Kaderi de bu ülkenin evlatları ile yazılmıştır.

İşte o kadar.!!

Tahir Çalgüner

Tahir Çalgüner ABD Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert