Üreticinin Yeni Gözdesi Kinoa Samsun’da
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Üreticinin Yeni Gözdesi Kinoa Samsun’da
19.07.2017 08:42:32

 

Üreticinin Yeni Gözdesi Kinoa Samsun’da

Samsun ilinde, daha önceden birkaç ilçede Kinoa ekim denemesi yapılmış fakat bazı olumsuzluklardan dolayı başarılı olunamamıştı. Atakum İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, Atakum ilçesinin kinoa tarımı için uygun olduğunu belirlemeleri üzerine, ilçeye bağlı Kamalı köyünde genç çiftçi Mesut Candan’ın 1,5 dekarlık alanında deneme ekimi gerçekleştirildi.

Yapılan bu örnek çalışma ile ilimiz ve bölgemizde değişimi takip eden üreticilerin fazla kazanç sağlayamadığı geleneksel tarım ürünlerinden uzaklaşarak kendilerine alternatif ve kazançlı bir üretim olan Kinoa yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasını ümit ediyoruz. Halen ihtiyaç duyulan Kinoa miktarından daha düşük ekim gerçekleştiğinden dolayı fiyat anlamında elini çabuk tutan üreticilerin yüzünü güldüreceğe benziyor.

Kinoa bitkisi Türk tarımı için henüz çok yeni olmasına rağmen Kinoa Yetiştiricileri Derneğinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ülkemizde birçok üretici için alternatif ürün haline gelmeye başlamıştır. Ülkemizde ekimi yaygınlaşan Kinoanın verimi kıraç arazilerde 250 kg/ dekar olurken, ekimden hasada kadar gerekli tüm bakım, sulama ve gübreleme işlemleri uygun yapıldığında bu rakam 350 kg/ dekarlara çıkmaktadır.

Kinoa bitkisinin yetiştiriciliği buğday tarımıyla ortak noktalara sahiptir. Aynı buğday gibi ekilen kinoa bitkisi 120 günde hasada gelmektedir. Buğday tarımında kullanılan biçerdöverlerin kinoa tohumunun boyutuna uygun elekler kullanılarak hasat edilmektedir. Ekim zamanı bölgesel olarak değişmekte olup, kışın sonunda kar yağışı görülmeyecek bir döneme girildiğinde ekim yapılmalıdır. Kinoa bitkisi soğuğa, kurağa ve dona dayanıklı bir bitki olduğundan dolayı Türkiye şartlarında hemen hemen tüm bölgelerde yetiştirilme imkânına sahiptir.

Güney Amerika’da binlerce yıldır pirinç ve buğdayın yerini tutan çok geniş alanlarda tüketilebilen Kinoa, aynı zamanda da ilaç endüstrisinde kullanılan bir bitkidir. Amerika ve Avrupa’daki bazı üniversitelerin yapmış olduğu araştırmalar sonucu kinoanın yüksek oranda protein içerikli olmasının yanında vücudumuzun temel yapı taşları olan ve dışarıdan gıdalar yoluyla aldığımız 8 farklı aminoasidin tamamını bünyesinde bulundurduğu belirtilmiştir.

Ayrıca son yıllarda birçok kanser hastalığını tetiklediği belirtilen ‘Gluten’i bünyesinde içermeyen kinoa, çölyak ve glüten alerjisi olan hastaların sofralarında kıymetli hale gelmeye başlamıştır. Bu bitkinin gitgide önem arz etmesinin diğer sebebi ise azalan su kaynaklarına karşın kinoanın çok zorlu ve kurak şartlarda dahi yetişebilmesi ve tarımının buğday kadar kolay olmasıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert