Vekillerin zammı belli oldu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Vekillerin zammı belli oldu
23.12.2011 12:26:06

 

Vekillerin zammı belli oldu

Ayakta tedavilerde ilaç katılım paylarında artış yapan yasa tasarısında milletvekillerinin emekli aylıklarında 3 bin 100 lira ila 5 bin lira arasında artış yapıldı

Ayakta tedavilerde ilaç katılım payını artıran yasa tasarısında yapılan düzenlemeyle milletvekillerinin emekli maaşları artırıldı.

Ayakta tedavilerde yazılan üç ilaca kadar 3 lira, ilave her ilaç için de 1'er lira katkı payı getiren ve aile hekimlerinin yazdığı reçeteleri de katkı payı kapsamına alan, eski memurların emekli ikramiyesi alabilmeleri için 15 yıl çalışma koşulu öngören tasarı TBMM'de kabul edildi.

KESİNTİ KALKTI
Tasarının görüşmeleri sırasında AK Parti, CHP, MHP ve BDP'li milletvekilleri tarafından verilen önergelerle vekillerin yıllardır isteyip de bir türlü gerçekleştiremedikleri düzenlemeler yapıldı. Maaş ve emekli aylıkları Başbakanlık Müsteşarı'nın maaşına endeksli olan milletvekilleri, emeklilik hakkı bakımından Cumhurbaşkanı'nın emekli aylığına endekslendi. Böylece, halen 4 bin 980 lira olan milletvekillerinin emekli aylığı 8 bin 40 liraya yükseltildi.

Mevcut yasaya göre emekli bir milletvekili yeniden seçilirse emekli aylığında 1.950 lira kesinti yapılıyor ve 3 bin liraya düşüyor. Kabul edilen önergeyle, yeniden seçilen emekli vekillerin aylığından artık kesinti yapılmayacak. Böylece, sayıları 200 dolayındaki eski milletvekillerinin maaşında 5 bin lira artış sağlanacak.

Sosyal güvenlik reformu uyarınca memur kökenli bir vekil 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra, emekli aylığı almaya hak kazanıyor. Ancak SSK ve Bağ-Kur kökenliler bu haktan yararlanamıyordu.

Kabul edilen önergeyle 12 Haziran seçimlerinde Meclis'e giren SSK ve Bağ-Kur kökenli 219 milletvekiline de 2 yıl çalıştıktan sonra 5 bin 628 lira emekli aylığı alma hakkı getirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER