Vezirköprü Oymaağaç Höyük Projesi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Vezirköprü Oymaağaç Höyük Projesi
26.07.2018 08:46:53

 

Vezirköprü Oymaağaç Höyük Projesi

Vezirköprü Oymaağaç Höyük Projesi kazı Başkanı Prof. Dr. M. CZICHON Samsun İl Kültür ve Turizm müdürü Adnan İpekdal'ı Proje hakkında bilgilendirdi.
Kazı Heyeti Başkanı Alman Arkeolog Prof. Dr.Rainer Czichon, yaptığı açıklamada, Oymaağaç'ta 2005 yılında çalışmalara başladıklarını söyledi. İki yıl yüzeysel araştırma yaptıklarını söyleyen Czichon açıklamasına şöyle devam etti. “ 2007-2017 yılları arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izni ve Alman Araştırma Fonu (DFG), Ferda Genel Vakfı, Tepe Knauf ve özel sponsorların desteğiyle kazı çalışmaları yürütülmektedir. 2018’den itibaren ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Uşak Üniversitesi adına Türk arkeolojik kazı projesi olarak devam edilmektedir”.
M. Czichon sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Oymaağaç Höyük, kazılarda ele geçen buluntulara göre Kalkolitik Dönem'e (MÖ 5000-3000) kadar  giden bir yerleşime sahne olmuştur. Höyük en hareketli dönemini Hitit Döneminde yaşamıştır. Bugüne kadar ele geçen tablet parçalarının incelenmesi neticesinde bölgenin, Hititlerin kutsal şehri 'Nerik' olduğunu göstermektedir”.
Kazı çalışmalarının önemine değinen Kazı heyet başkanı, Oymaağaç Höyük, çağlar boyunca sahip olduğu yerleşim ve önemli bir turizm destinasyonu üzerinde konuşlanmasıyla hem bilimsel hem de kent turizmi açısından avantajlara sahip olduğunu ifade etti. Ayrıca Oymaağaç’ın Samsun'daki tek arkeolojik kazı olmasının ve yeni yapılan Arkeoloji Müzesi'nin Türkiye'deki büyük müzelerin arasında yer alacağının önemine atıfta bulunmuştur.
Son olarak Türkiye’den bazı örnek projelerden bahseden Czichon, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan Aktopraklık Höyük Arkeopark Açıkhava Müzesi’nin, Valilik, Belediye ve özel şirketlerin destekleriyle kazıldığını ve bugün Türkiye’nin en büyük açık hava müzesine dönüştürülerek, zaman içinde kendi bütçesini yaratan bir proje haline geldiğini söyledi.
Czichon, Vezirköprü/Oymaağaç Höyük Projesi  kazı çalışmalarının daha etkin, verimli ve hızlı sürdürülebilmesi için altyapı ve sponsor desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtti.
Prof. Czichon, Kazı ve diğer bütün çalışmalara ait sonuçların http://nerik.de/index.php açık erişimli veri tabanında paylaşıldığını ifade etti.
Oymaagac-Nerik-Projekt<http://nerik.de/index.php>
nerik.de


 

Vezirköprü Oymaağaç Samsun İl Kültür ve Turizm müdürü Adnan İpekdal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert