Advert
Vuslat Dergisi Ekim sayısı Çıktı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Vuslat Dergisi Ekim sayısı Çıktı
27.09.2017 15:13:44

 

Vuslat Dergisi Ekim sayısı Çıktı

​Vuslat Dergisi Ekim sayısında Siyer konusunu gündeme taşıdı. Dergi, özelde ülkemizde, genelde ise bütün dünya da, “Siyer Bilinci”ne ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Siyer İlmi

Günümüz dünyasında yanlış kavramlar, yanlış bilgiler, yanlış yorumlar hayatî konuları yanlış değerlendirmeye ve yanlış bir bakış açısına sahip olmayı sağlar.  Bu da tehlike bir süreci beraberinde getirir. Çünkü günümüz toplumlarında, yanlışları silmek ve doğruları inşa etmek, oldukça zor bir durumdur. Bu hayatın ve ilmin bütün evreleri için geçerlidir.  Konu İslâm, Kur’ân ve Siyer olunca çok daha hayatî bir öneme sahip olmaktadır.

Siyer konusu, aynı zamanda başlı başına bir ilim dalıdır. Siyer ilmî, günümüzde hızla gelişerek insanların daha çok ilgisini çekmektedir. Elbette ki bu hızlılıkla birlikte birtakım eksik veya yanlış bilgiler de gündeme gelmektedir. Siyer konusuyla ilgi birçok kitap, makale kaleme alınmaktadır.  Bu minvalde Siyer konusunda, Müslümanların okuma ve kaynaklara ulaşmada seçici davranmaları gerekiyor.

Siyer’i Doğru Anlamak, Kur’an’ı Doğru Anlamaktır

Siyer’in doğru anlaşılması demek, Kur’ân’nın doğru anlaşılması demektir.  Kur’ân’nın doğru anlaşılması demek, İslâm’ın doğru anlaşılması demektir. İslâm’ın doğru anlaşılması ise, Allah Teâlâ’ya gerçek mânâda kulluk vazifesini yerine getirmek demektir. Zaten insanoğlunun dünyaya geliş âmâcı da Allah’a kulluk yapmaktır. Siyer ilmî, Rasulullah Muhammed (s.a.s.)’in örnek hayatını konu edinen bir ilim dalıdır.  Siyer konusuna vakıf olmak, Rasulullah (s.a.s.)’i hayat örneği ve önderi edinen her Müslüman’ın görevidir.  Çünkü o kutlu Nebî (s.a.s.), insanları cahiliyyeden kurtarıp, İslâm ile şereflendirmek için gönderilmiş son Peygamber’dir.

Rabbimiz Allah, Rasulullah (s.a.s.)’i Aziz İslâm Milleti için önder ve örnek kılmıştır:

“De ki: Eğer siz Allah'ı seviyorsanız bana uyun; Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.” (Al-i İmrân, 3/31)

“Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü'nde güzel bir örnek vardır.” (Ahzab, 33/21)

Dergide Bazı Konular

Siyer nedir?

Meğâzî nedir?

Siyer günümüze kadar nasıl geldi?

Siyer’i nasıl güncelleştirebiliriz?

Siyer neden bu kadar önemli?

Siyer kaynakları nelerdir?

Siyer’den çıkarılması gereken dersler nelerdir?

Siyer insanların hayatına nasıl etki yapar?

Dergide Yazısı Olan Yazarlar

Prof. Dr. Mustafa Fayda, Prof. Dr. Kasım Şulul, Prof. Dr. Casim Avcı,  Doç. Dr. Mehmet Akbaş, Abdullah Dâî, Muhammed Emin Yıldırım, İlhami Pınar, Dr. Raid Fethi, Ahmet Varol,  Hüseyin Kerim Ece, Süleyman Gülek, Mehmet Fırat, Seyfulislam Çapanoğlu…

Dergi Hakkında Detaylı Bilgi İçin: 0 (216) 612 78 22 www.vuslatdergisi.com

​Siyer İlmi ​Vuslat Dergisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HÜSEYİN ŞAŞMAZ*UZUN     2017-09-28 VAHİY KONULARI HARİCİNDE, DALINDA UZMANLAŞMIŞ KİŞİ... http://meerstr11.blogspot.nl/2017/01/onemli-olaylar-vahiy-konulari-haricinde.html Bu gün 2017 bilim ve teknolojinin açığa vurduğu şeyleri 1400 sene evvel Muhammed sas vahiy alarak bir çok şeyi ayet olarak açıklamıştır. http://namenstr8bredahollanda.blogspot.nl/2017/03/bu-gun-2017-bilim-ve-teknolojinin-acga.html
GALERİLER
Advert
Advert