Vuslat Dergisi, Mart Sayısı çıktı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Vuslat Dergisi, Mart Sayısı çıktı
27.02.2018 10:42:46

 

Vuslat Dergisi, Mart Sayısı çıktı

Vuslat dergisi “İslam’a göre erkek nasıl olmalı?” dosyasıyla çıktı!

Vuslat Dergisi, Mart Sayısında bütün yönleriyle erkeği ele aldı.  Erkeğin psikolojisinden giyimine, çalışmasından, bir eş olmasına kadar birçok detay derginin sayfalarında gündeme getiriliyor.   

Derginden Dikkat Çeken Bazı Konu Başlıkları Şöyle:

Peçe Şarttır; Ama Kadınların Yüzüne Değil; Erkeklerin Gözüne

Erkek Psikolojisi ve Kadın Psikolojisinden Farkı

İslâm’da Erkek Nasıl Olmalı?

Erkeklerin Örtünmelerinde İslâmî Esaslar

 Eş ve Baba Olarak Erkek                                                                                               

Kur’an ve Sünnet Işığında Erkek

İslâm’da, erkeğe, kadına ve hayata dair her şey Kur’ân ve Sünnet çerçevesinde belli ölçülere ve kurallara bağlanmıştır. Erkek fıtratı ile kadın fıtratı aynı değildir. Toplumsal hayatta erkeğin görevleri ile kadının görevleri birbirinden farklıdır. Toplumumuzda maalesef müslüman kadınlar gündemde daha çok tutulduğu kadar, müslüman erkekler gündemde tutulmuyor. Oysa haramlar ve helâller hem erkekler için, hem de kadın için geçerlidir. Ahlâk, hayâ, edep, namus, sorumluluk, vs. hem erkek için geçerlidir, hem de kadın için geçerlidir.  Erkeklerin karakterleri, psikolojisi ve görevleri üzerinde çok fazla durmamız gerekmektedir.    Erkekler, imtihandan muaf değildir.

İslâm’a Göre Erkek Nasıl Olmalı? 

Bu sorunun cevabını irdelememiz gerekiyor.  Bu soruyu, her muvahhid müslüman erkek kendisine sormalıdır.  Rasulullah Muhammed (s.a.s.) hem bir Peygamberdir, hem de bir erkekti. Bu açından Rasulullah (s.a.s.), biz mü’min erkekler için aynı zamanda erkek örnektir.  O’nun hayatının her saniyesi, bize yol gösteren bir pusuladır. Allah’a katıksız iman etmiş gerçek muvahhid müslüman erkek adamlar olmak için, Kur’ân’ın en güzel uygulayıcısı olan Rasulullah’ın örnek şahsiyetini nakış nakış hayatımıza işlemeliyiz.

En İyi Erkek Model Rasulullah (s.a.s.)

Allah (c.c.), Kur’ân-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

“Andolsun, sizin için, Allah'ı ve âhiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Rasûlü'nde güzel bir örnek vardır.” (Ahzab, 33/ 21)

Rasulullah (s.a.s.)’in şahsında sıralanacak birçok özellik, müslüman erkeklerin ilgi alanına girmektedir.   Müslüman erkek, giyimine kuşamına dikkat etmelidir.  Müslüman erkek, kullandığı kelimelere cümlelere özen göstermelidir. 

Müslüman erkeğin aynı zamanda bir davetçi kimliği vardır.  Bu davetçi kimliği itibariyle bir sosyolog gibi bulunduğu toplumun durumuna vâkıf olmalı, kime neyi, nasıl ve ne şekilde anlatacağının şuurunda olmalıdır.

Erkek müslüman dâvâ adamının hiçbir mazereti olamaz. Her zaman ve her yerde örnek bir şahsiyet olmak zorundadır.

Müslüman erkek demek, hayattan muaf olmak demek değildir. Tam aksine müslüman erkek demek, katıksız imanıyla, salih ameliyle, güzel ahlâkıyla ve örnek şahsiyetiyle, hayatın tam merkezinde olmak demektir.

Dergide Yazısı Olan Yazarlar

Prof. Dr. Sefa Saygılı, Ahmed Kalkan, Doç. Dr. Recep Ardoğan, Süleyman Gülek, Hüseyin Kerim Ece, Ahmet Varol, Abdullah Dai, Mehmet Fırat, Muhammed İslamoğlu,  Recep Arslan, Seyfulislam Çapanoğlu, Murat Saydan…

Dergi Hakkında Detaylı Bilgi İçin: 0(216) 612 78 22 www.vuslatdergisi.com

​Vuslat Dergisi Kur’an ve Sünnet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
misafir     2018-02-28 İslama göre erkekde kadında edepli,ahlaklı,eline,beline,diline,nefsine sahip olmalı Erkekde kadında evinin mahremiyetine inanıp öyle yaşamalı Biz halk delik göz deriz bakışları bozuk olan erkeklere,haramı görünce anası bacısı evladı aklına gel meliki bakışı ona göre olmalı Kadınıda erkeğide namus ve aile kavramını yaşam ilke si olarak benimseyip yaşamalı,Dejenere olan ahlak anlayışları aile kavramları ancak bu şekilde düzelir sağlıklı ahlaklı nesiller yetişir,sağlıcakla kalınız
GALERİLER
Advert