Yalan söyleyen kim?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yalan söyleyen kim?
21.12.2011 14:13:31

 

Yalan söyleyen kim?

HAS Parti Samsun İl Başkan Yardımcısı Yusuf Demircioğlu, ülke ekonomisi ile ilgili yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yüklendi.

Ekonominin büyümesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan HAS Parti Samsun İl Başkan Yardımcısı Yusuf Demircioğlu, ekonominin büyüdüğüyle ilgili anlatılanları masal olarak nitelendirerek, “Kişi başına düşen milli gelirimiz 20 bin 500 TL. Dört kişilik bir ailenin ortalama yıllık geliri 82 bin TL. Bu rakamları duyduğumuz zaman vatandaş olarak rahatlıyoruz bir anda. Ne de olsa zenginleşiyoruz. Bunlar resmi rakamlar. Peki gerçekler öyle mi?” dedi.

Asgari ücretin tespitinde göz önünde bulundurulması gereken maddelere uyulmadığını da sözlerine ekleyen Demircioğlu, “Anayasada, asgari ücretin tespitinde göz önünde bulundurulmasına vurgu yapılan “çalışanların geçim şartları” konusunda önemli bir gösterge olan “açlık ve yoksulluk sınırı” çalışmasının Kasım 2011 ayı sonuçlarına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 926 TL iken işçisine açlık sınırının altında bir rakam ile çalıştırmayı düşünen hükümet  nasıl olur da ekonominin büyüdüğünden söz eder anlamak mümkün değildir. Burada ‘Yalan söyleyen bakanlar mı yoksa rakamlar mı?’ sorusu geliyor aklımıza.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi ile ilgili sorular sorulduğunda, geçiştirme cevaplar verdiğini söyleyen Demircioğlu, “Maliye  Bakanı‘na asgari ücretle ilgili görüşü sorulduğunda son günlerin moda deyimi olan ‘’Ne yani Yunanistan‘a mı dönelim‘’ ya da Biz Avrupa‘dan daha mı zenginiz diye garip bir savunma yapmaktadır. Haritada yerini bulmakta zorlanacağımız Letonya, Litvanya, Estonya gibi ülkeleri örnek göstermektedir. Bakın oradan daha yüksek asgari ücret veriyoruz halinize şükredin demektedir. Sayın Bakan bir gün aylık 650 TL ile geçinmek zorunda kalırsa ne kadar şükredecektir merak ediyoruz.” diyerek bakan Şimşek’e göndermede bulundu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER