YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ 18 DAKİKAYA İNDİ
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ 18 DAKİKAYA İNDİ
25.07.2013 12:09:51

 

YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ 18 DAKİKAYA İNDİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, bu yıl sıcaklıkların geçen yıla göre mevsim ortalamasının bir derece üzerinde geçtiğini belirterek, "Yangın sayısı arttı fakat yanan alan, geçen yıla göre azaldı"

Eroğlu, birtakım temel atma ve ziyaretler için geldiği Afyonkarahisar'da Vali İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret etti.
 
Ziyarette Afyonkarahisar'a yapılan ve yapılacak yatırımlar hakkında bilgi veren Eroğlu, Afyonkarahisar'a "muhteşem" yatırımların yapıldığını belirtti.
 
Bir gazetecinin "Yangın sezonunun açılmasıyla birlikte ülkemizde ne kadar bir alan zarar gördü. Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında fark nedir?" sorusuna Eroğlu, orman yangınlarıyla mücadelede Akdeniz ülkelerinde en başarılı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.
 
Türkiye'de yılda ortalama 8-10 bin hektarlık alanın yandığını ancak 500 bin hektarlık alanda çalışma yapıldığını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:
 
"10 bin hektar nerede 500 bin hektar nerede. Diğer ülkelerde Fransa, İtalya, Yunanistan, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde çok fazla yangın oluyor. Bizde 10 bin hektarsa onlarda 100-200 bin hektar alan yanıyor. Bu yıl sıcaklıklar geçen yıla göre mevsim ortalamasının bir derece üzerinde geçti. Yangın sayısı arttı fakat yanan alan, geçen yıla göre azaldı. Ekiplerimizle çok hızlı müdahale ediyoruz. Arkadaşlara talimat verdik ciddi tedbirler aldık. Geçmişte 45 dakikada yangın mahaline ulaşırken geçen yıl 18 dakikaya indi. Şimdi '15 dakikaya indireceksiniz' diye talimat verdim. Bazı kritik bölgelerde meteorolojiyle temas kuruluyor. Sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda ve nemin düşük olduğu alanlar belirleniyor oraya hızlı müdahale edecek seyyar ekipler gönderiyoruz. Yangın sayısı çok ama yanan alan miktarı geçen yıldan daha az."
 
Ziyarette, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, İl Jandarma Komutanı Okçin Akşit, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Polis Okulu Müdürü Müjdat Karagöz, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş ve Doğa Koruma Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşçu da hazır bulundu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER