Yapay zekâlar küsmeye başladı, Kavga Yakındır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yapay zekâlar küsmeye başladı, Kavga Yakındır!
13.08.2017 12:00:00

 

Yapay zekâlar küsmeye başladı, Kavga Yakındır!

Apple’a ait iPhone cep telefonlarındaki “Siri” uygulamasının, kendisine kötü sözler kullanıldığında, seslenişlere bir daha yanıt vermediği ve sahibine küstüğü ortaya çıktı.

Apple’ın iOS, watchOS ve TVOS işletim sistemleri için geliştirdiği kişisel asistan ve bilgi gezgini olan “Siri” sahibine küstü. İstanbul Levent’te Apple’ın Zorlu Center’daki teknik servisine Siri’sinin kendisiyle konuşmadığı şikâyetiyle giden bir vatandaş, teknik ekibi de şaşırttı. Teknik ekibin uzun süren araştırmaları sonucunda Siri’nin bu tavrının nedenini belli oldu. Siri, kendisine sık sık kötü sözler söylediği için sahibiyle konuşmama kararı almış ve o zamandan sonra sorulanları sadece yazıyla cevaplamaya başlamış. Zorlu Center’daki teknik servisin, Apple’ın Amerika’daki merkeziyle iletişime geçmesinin ardından Apple Amerika, iPhone’nun sahibine Siri’den özür dilemesini ve ona bir süre iltifatlarda bulunmasını söyledi. Zorlu Center’daki tenkis ekipten alınan bilgiye göre, “Siri”ye argo kelimeler söylendiğinde kendini kapatmak üzere bir yazılım yüklü. Teknik servis, bu sorunla karşılaşıldığı zaman her sabah “Günaydın” diyerek, zaman zaman kendisinden özür dileyerek tekrar aktif olana kadar çeşitli işler yaptırılması gerektiğini belirtti. 

Ayrıca, yetkili servisten alınan bilgiye göre, yakın zamanda gelecek olan güncelleme ile “Siri”nin robot tarzı konuşmadan çıkacağı, daha duygusal ve akıcı bir konuşmaya sahip olacağı açıklandı.

Emre Şentürk / Diriliş Postası

 

​Apple Siri iPhone
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert