Yazar Atasoy Müftüoğlu Samsun’da Konuşacak!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yazar Atasoy Müftüoğlu Samsun’da Konuşacak!
26.10.2018 08:53:32

 

Yazar Atasoy Müftüoğlu Samsun’da Konuşacak!

Yazar Atasoy Müftüoğlu, Genel Merkezi Samsun’da olan Dost Eğitim ve Yardımlaşma Derneği – DOST DER’in misafiri olarak Samsun’a geliyor.

DOST DER, Tanıklar program serisi Ali Bedir'in moderatörlüğünde, Atasoy Müftüoğlu ile başlıyor.

"Hayat, Mücadele, Hatırat" ekseninde yapılacak "nehir-söyleşi" niteliğindeki programlarla şehre, ülkeye, dünyaya iz bırakmış; ömrünü bir gayeye adamış "vakıf insanların "hayali cihan değen" hatıralarını, söyleşileri aracılığıyla izleme ve şahit olma imkanı sunan DOST DER Müftüoğlu programı, 31 Ekim Çarşamba günü saat 19.30 da DOST DER Aliya İzzetbegoviç salonunda başlayacak.

ATASOY MÜFTÜOĞLU KİMDİR!

Düşünür, deneme yazarı. 1942 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu.

Eskişehir Belediyesinde Yazı İşleri Başkâtibi (1967-80) olarak çalıştı.

Deneme yazıları 1960 yılından başlayarak sırasıyla; Yeni İstanbul, Yeni İstiklal, Bugün, Babıâli’de Sabah, Büyük Doğu, Deneme (Eskişehir), Edebiyat, Yeni Devir, Mavera, Çile, Girişim, Yeni Zemin, Selam, Sözleşme, Şehadet, Aylık Dergi’de yayımlandı.

12 Eylül (1980) sonrasında çalışmalarını serbest yazar olarak sürdürdü. Türkiye ve dünya Müslümanlarının günümüzdeki sorunlarını irdelediği düşünce yazıları ve bu yazılardan oluşan kitaplarıyla büyük bir ilgi topladı.

Çocukluk yaşlarından itibaren Sebilürreşad, Büyük Doğu, Diriliş ve Millet gibi yayın ve düşünce çevreleriyle tanıştı.

Sağlıklı bir anlayışa ve kavrayışa ancak, İslam ümmetini kuşatan bir perspektif ile ulaşabileceğini düşünerek, ulusalcı düşünce çevrelerine mesafeli durmaya başladı. Edebiyat dergisinde uzun aralıklarla,

Mavera dergisinde ise kısa aralıklarla denemeler yayımladı. Daha sonra yazarlık ve yazarlar konusunda farklı bir tavır ortaya

koyan Müftüoğlu, düşünsel hareketliliğin yaşandığı dergilerin etrafından uzaklaştı. Bu seçiminden sonra İslam’ın ve Müslümanların üstünlüğü için her düşünceye, her eğilime, her kişiliğe zihnini ve yüreğini sonuna kadar açtı.

“Modern tarih Avrupa barbarlığının tarihidir” görüşünde olan Müftüoğlu, 2000 yılında, evinde yasak kitap bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak işkence gördü.

Yüreğine çokça Müslüman adresi ve geniş bir coğrafya sığdıran Atasoy Müftüoğlu, giderek daralan kuşatmanın algılarımızı parçalamasına, bilincimizi yok etmesine ve bütün coğrafyamızı işgal etmesine karşı direnmeyi kendisine şiar (ilke) edinen bir mücadele insanı oldu.

Yazıları ve sohbetleriyle İslâm ümmetinin ve insanlığın esenliğini samimi duygularla savunan Atasoy Müftüoğlu, Anadolu’dan gelen davetlere de katıldı. Hayatının her döneminde, insanın ufkunu genişleten ilkeli bir duruş, dervişane bir kişilikle siyasal bir olgunluk ortaya koydu. Bir aktivist olarak, kendisine ulaşan her haberin, her

eylemin peşinde koşan, yanında olmak isteyen biri olarak; ülkesindeki bir çevrenin her zaman ufkunu açmış, gönlünü genişletmiştir. Onun heyecanıyla heyecanlanan, onun öfkesiyle öfkelenen bu çevre, İngiltere’den, Çeçenistan’a; İran’dan, Afganistan’a; Somali’den, Bosna’ya kadar geniş bir İslam coğrafyasına duyarlılık gösterdi.

Müftüoğlu, kendine özgü durusu ve söylemi ile Afrika, Kudüs, Kandahar, Moro, Hayfa, İsfahan, Halep, Harlem, Peşver,

Keşmir, Taşkent, Grozni, Doğu Türkistan’ı ve daha nice İslam coğrafyasını kelimeleri ile kucakladı. Bununla da kalmayarak,

uluslararası konferanslarda ve seminerlerde bildiriler sundu…

Bu dönemde yaşanan iki olay onu derinden etkiledi: Bunlardan biri Şeyh Abdülkadir Es-Su ile tanışması, öteki ise İran İslam Devrimi.

Es-Su ve cemaatini tanıyınca öylesine sarsıldı ki, izlenimlerini layıkıyla anlatamamaktan çekindi. Ayrıca İran İslam Devrimi’ni büyük bir heyecanla karşılamakla kalmadı o heyecanı edebiyat inceliği ve inanmış bir adamın dikkatiyle çevresindekilere de taşıdı.

Atasoy Müftüoğlu, kendi kuşağı içinde Rasim Özdenören’le birlikte tercihini net olarak ortaya koyan bir düşünürdür.

Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç hemen her alanda ürün verirlerken Rasim Özdenören “öykü”yü, Atasoy Müftüoğlu da

“deneme”yi tercih etmiş ve ikisi de tercihlerinde derinleştiler.

Öyle ki, Atasoy Müftüoğlu deneme dili ile din dilini birleştiren;

üsluptan, mesajdan taviz vermeden yazı serüvenini aralıksız sürdürdü. Uzun yıllar ara verdiği dergi yazılarına Vuslat, Umran ve Bilge Adam dergilerinde yeniden başladı.   

Kuşağının moralini ve umudunu diri tutmaya çalışan Atasoy Müftüoğlu’nun en önemli özelliği okurunu eleştirinin sonuçlarıyla baş başa bırakması değil, oradan bir adım daha öteye giderek, çözüm yolu göstererek yardımcı olmasıdır.

2008’de çıkan Irmağın İçli Sesi: Atasoy Müftüoğlu Kitabı’nda yazarın hayatı çeşitli yönleri ile tanıtılmıştır. Müftüoğlu, Vakti Kuşanmak adlı kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği’nin 1982 Deneme Ödülünü kazandı.

ESERLERİ

(Deneme):

Firak (1978), Vakti Kuşanmak (1982), Furkan Günleri (1985), Tevhîdî Gerçekliğin Işığında (1986), Vahyin Kılavuzluğu Altında (1988), Rahman’ın Ayetleri Karşısında (1988), Bunca Tuğyan Bunca Issızlık (1989), Söyleşiler (1989), Ümmet Bilinci (1994), Yeni Bir Tarih Şafağı (1992), Bilinç Işıklarını Yakmak (1994), Göklerin ve Yerin Dili, İlâhi Şiarları Özgürleştirmek, Evrensel Vicdanın Sesi olmak, Küresel Kuşatma ve Küresel İhtiraslar (2002), Barbarlığa Dönüş (2004), Düşsel Ufuklardan Gerçek Ufuklara (2005), Onurumuzla Yaşamak Elimizdedir (2007), Yeni Bir Dilin İnşası (2018).

KAYNAKÇA: İnsan dergisi (sayı: 13, Ekim 1986), Hüseyin Okçu (Girişim dergisi, Nisan 1987), Kitap dergisi (TemmuzAğustos 1987), Türkiye’deki İslâm Düşüncesi Üzerine Soruşturma (Mavera, Ağustos 1988), Rasim Özdenören (Aylık Dergi; Söyleşiler, 1989), Amerikancı İslâmın Sorgulanması Soruşturması (Şehadet dergisi; Söyleşiler, 1989), Hasan Erbay (Adımlar 25.10.2018 Atasoy Müftüoğlu - Byografya http://www.byografya.com/byograf/46393/4

dergisi, Şubat 1989), Söyleşi (Yeni Zemin, Ekim 1993), İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) - Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007) – Ünlü Fikir ve Kültür Adamları (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 3, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Kitap Postası (Kasım 2005), Irmağın İçli Sesi: Atasoy Müftüoğlu Kitabı (2008).

 

Atasoy Müftüoğlu DOST DER Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Şinasi Noknikoglu     0000-00-00 Canııım nede artistik bir poz vermiş , çok şeker ton ton bir dede edasıyla , ve fakat bende ferasetin binde biri varsa diyebilirim ki , yüzünde nurdan eser göremedim...
GALERİLER