Yazar Sadık Yalsızuçanlar Atakum İHL’de Konferans Verdi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yazar Sadık Yalsızuçanlar Atakum  İHL’de  Konferans Verdi!
22.12.2018 11:54:33

 

Yazar Sadık Yalsızuçanlar Atakum İHL’de Konferans Verdi!

Edebiyat ve roman yazarı Sadık Yalsızuçanlar ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Türk Müziği araştırmacısı Timuçin Çevikoğlu  Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine konferans verdi.

Öğrencilere, Tevfik İleri’nin siyasetten mahkûmiyete uzanan yaşam öyküsünü anlatan Sadık Yalsızuçanlar,1960 darbesinde ömür boyu hapis cezasıyla yargılandıktan sonra kanser olup vefat eden Tevfik İleri'nin  eşi Vasfiye Hanım ile olan iletişimini  ve mektuplaşmalarını anlattı.

Yalsızuçanlar “ Tevfik İleri’nin  Türkiye’de eğitime katkısına vurgu yapan İmam Hatiplerin kurulmasının yanı sıra ODTÜ, KATÜ ve Atatürk Üniversitesinin de kurucusu olduğunu, hem doğuyu, hem de batıyı bilen ahlaklı, kültürlü bir nesil yetiştirme hayallerinin olduğunu söyledi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan yazar Kültür Bakanlığı sanatçısı ve aynı zamanda Türk Müziği araştırmacısı Dr. Timuçin Çevikoğlu, öğrencilere müzik hakkında bilinmeyenleri anlattı. Çevikoğlu,” Müzik Tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Bilim adamları insanların konuşmayı bilmedikleri devirde duygu ve düşüncelerini müzikle anlattıklarını söylüyorlar. Bir toplumun içinde yaşadığı müzik, o toplumun karakterini, ahlâkını, örf ve âdetlerini yansıtan bir ayna gibidir. Ramazan İlâhîleri toplumumuzun ve bugün kalıntıları ile yetinmek zorunda kaldığımız medeniyetimizin izlerini taşır” dedi

-

 

 

 

 

 

 

Sadık Yalsızuçanlar Atakum İHL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER