Youtube sayesinde iş sahibi oldu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Youtube sayesinde iş sahibi oldu
19.05.2017 12:11:41

 

Youtube sayesinde iş sahibi oldu

Samsunlu ev hanımı Nurcan Bilik aile bütçesine katkı vermek amacıyla youtube adlı internet sitesinde Bilik Ailesi kanalını açtı. Yayınladığı videoları yüzbinlerce kişinin izlediği ev hanımı hızla binlerce aboneye ulaşırken bir de internet sitesi kurdu.

Samsunlu ev hanımı Nurcan Bilik bir süre önce aile bütçesine destek olmak ve kendisine bir uğraş bulmak amacı ile girişimlere başladı. Bu esnada youtube adlı internet sitesini keşfeden Nurcan Bilik burada Bilik Ailesi adlı bir kanal açtı. Burada yayınladığı yemek tarifleri videoları kısa sürede beğeni toplayan ev hanımı yüzbinlerce kişiye ulaştı. Bazı videoları 600 bin civarında izlenen Nurcan Bilik binlerce aboneye ulaştı. Bilik Ailesi tarafından yayınlanan 437 video toplamda 10 milyon 500 bin izlenme rakamına ulaştı. Nurcan Bilik YouTube dışında wwww.yemekvetarif.com adlı internet sitesi de kurarak işini geliştirdi.

Youtube üzerinde kanal açtıktan sonra yaşadıklarını anlatan Nurcan Bilik; " Youtube adlı internet sitesinde bir çok yemek tarifi veren kanallar görüyordum. Ancak, bu kanallar genelde sıradan mutfaklarda olan malzemelerden ziyade daha gösterişli tariflere yer veriyorlardı. Ben burada bir ihtiyaç olduğunu fark ederek daha kolay ve günlük tarifler yayınlamaya başladım. Bu durum da insanların hoşuna gitti." dedi.

SAMSUN YEMEKLERİNE ÖZELLİKLE YER VERİYORUM

Samsun'un yöresel yemeklerine ayrıca yer verdiğini dile getiren Nurcan Bilik;" Samsun'umuzun bir çok unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekleri var. Bunları gelecek nesillere aktarmanın en güzel yolu gençlerin özelikle ilgi gösterdiği Youtube adlı internet sitesinde yayınlamak diye düşündüm. Çünkü buradaki videolar kitap ve yazılı eserler gibi kalıcı. Özellikle de yeni nesil bu siteye oldukça ilgili. Dolayısı ile Bilik Ailesi kanalı üzerinden Samsun'un yöresel yemekleri ile tanışıyorlar." ifadelerini kullandı.

SİTESİNİ GELİŞTİREREK PATRON OLMAK İSTİYOR

Yemek tarifleri yayınladığı sitesini geliştirerek girişimci olmak istediğini anlatan Nurcan Bilik;" Kurmuş olduğum www.yemekvetarif.com adlı internet sitemi geliştirerek büyütmek istiyorum. Bu sitemi büyütmeyi başarırsam özellikle hem cinslerimi istihdam ederek kadın istihdamına katkı vermek amacındayım. En büyük hayalim benim gibi kadınlarla el ele vererek yoluma devam etmek. Biz kadınlar iş dünyasında oldukça başarılı oluyoruz. Bunun birçok örneği var. Benim de amacım bu kadınlardan bir tanesi olmak." şeklinde konuştu. 

DIŞARIDAN GÖRÜNDÜĞÜ KADAR KOLAY DEĞİL

YouTube adlı internet sitesinde videoların ve kanalın tanınmasının oldukça zor bir süreç aldığını ifade eden Nurcan Bilik şunları söyledi;" YouTube adlı sitede çok fazla bu işi yapan ve uzun yıllardır profesyonel olarak yapmayı sürdüren insan var. Onlar arasında yer bulmak çok zor. Ben profesyonellik adına kazandığım her kuruşu ekipmanlara harcıyorum. Örneğin kendime video kamera, tripod, bilgisayar gibi elektronik malzemeler aldım. Daha çok almam gereken malzemeler de var. Bu malzemeleri almadığını zaman insanlar sizi görüntü kaliteniz ve diğer yönlerden profesyonel kanallar ile kıyaslayıp eleştiriyor. Bunun önüne geçmek için ciddi derecede maliyetli elektronik ürünlere sahip olmak şart. Ancak kanalımın elde ettiği gelir bunları karşılayamayabiliyor. Dolayısı ile bazen zorlanıyorum ama bu işi severek yaptığım için de bütün bu zorlukları aşabileceğime inanıyorum. Bu konuda da en büyük yardımcım 3 yaşındaki kızım. Videoları kızım Hilal Bilik ile beraber sunuyoruz."

Nurcan Bilik yöresel yemekler Samsun youtube
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert