Yunanistan’daki yangını bakın neye bağladılar!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yunanistan’daki yangını bakın neye bağladılar!
26.07.2018 09:11:43

 

Yunanistan’daki yangını bakın neye bağladılar!

Yunanistan Başpiskoposu Metropoliti Amvrosios, ülke tarihinin en büyük yangını hakkında, "Bu yangın ateist Başbakan Çipras'a tanrının bir cezası. Ateistlikleriyle tanrının gazabını çekiyorlar" ifadelerini kullandı.

Atina yakınlarındaki Rafina bölgesinde çıkan orman yangını, Yunanistan tarihinin en büyük felaketlerinden biri olarak kayıtlara girdi ve şimdiye kadar en fazla can kaybına yol açan yangınlardan biri oldu.

"Ateist Çipras'a tanrının cezası"

Başpiskopos Metropoliti Amvrosios ise Yunanistan'ı saran yangın hakkında Başbakan Çipras'ı suçladı. Amvrosios şöyle konuştu:

Bu yangın ateist Başbakan Çipras'a tanrının bir cezası. Ateistlikleriyle tanrının gazabını çekiyorlar.

80 kişi yanarak can verdi

Rafina bölgesindeki ormanlık alanlarda başlayan yangının, sıcak hava, şiddetli ve yön değiştiren rüzgarların etkisiyle meskun bölgelere sıçraması sonucu şimdiye kadar en az 76 kişi öldü.

Ölenlerden bazılarının evlerinde ve araçlarında mahsur kalarak, bazılarının da yangından kaçmak için girdikleri denizde boğularak öldükleri kaydedildi.

Aralarında yabancı turistlerin de bulunduğu 100’den fazla kişi de kayboldu. Yangında binlerce dönüm ormanlık alanın yanı sıra bini aşkın ev hasar gördü, yüzlerce araç kullanılamaz hale geldi.

Hükümetin ihlalleri tepki çekti

İhmaller nedeniyle yangının büyük bir faciaya dönüşmesi Çipras hükümetinin hedefe konmasına neden oldu.

Hükümete yönelik en ilginç eleştiri ise polistik değil, dini bir isimden geldi.

Son 20 yılın en büyük yangınları

2000'de Sisam Adası'nda çıkan yangından çok sayıda yerleşim yeri etkilenmişti. 145 bin dönüm arazinin külle döndüğü yangında 47 ev hasar görmüştü. Aynı yıl, Korint kenti civarında çıkan yangında da 200 bin dönümlük arazi yanmıştı.

Birbiri ardına çıkan orman yangınlarının büyük acılara yol açtığı 2007'nin ağustos ayında Mora Yarımadası'ndaki Zaharo kasabası alevlere teslim olmuştu. Yangında 63 kişi yaşamını yitirmişti.

(Yeni Şafak)

Başbakan Çipras Ateistlik Yunanistan Başpiskoposu orman yangını
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Aynısının Tıpkısı     2018-07-26 Bizde de bu zihniyetin aynısı yok mu? 17 Ağustos depremin 17.500 vatandaşımızın ölümünü, 600.000 vatandaşımızın evsiz kalışını 'askerler içki içtiği için deprem oldu' diyerek yorumlayan şarlatan bir Cübbeli Ahmet, ve yine Bodrum'da 7.4 deprem olduğunda yine benzer açıklamaları yapan soytarılar yok mu? Var. Yobazlık bu işte, her yerde.
GALERİLER
Advert