Yurt Dışına Kaçırılan FETÖ Serveti Paravan Şirketler Yoluyla Türkiye’ye Sokuluyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yurt Dışına Kaçırılan FETÖ Serveti Paravan Şirketler Yoluyla Türkiye’ye Sokuluyor!
16.09.2019 13:16:20

 

Yurt Dışına Kaçırılan FETÖ Serveti Paravan Şirketler Yoluyla Türkiye’ye Sokuluyor!

FETO ile mücadele sürerken yeni bir iddia kulisleri karıştırdı. Servetlerini yurtdışına kaçıran bazı FETÖ’cülerin paravan şirketler ve isimler aracılığıyla, paralarını yeniden Türkiye’ye getirmeye çalıştıkları öne sürülüyor.

MASAK İNCELEMESİ

Bu iddialar, AK Parti içinde üst düzey yöneticilere iletildi. Bu paranın siyasetin yeniden dizaynı için kullanılacağı dillendiriliyor. AK Parti kulislerinde bu bilgilerin, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile paylaşıldığı da belirtiliyor. Yurtdışından yeni yatırımcı konusunda yapılan çağrıların yoğunlaştığı bu dönemde, FETÖ’cülerin bunu fırsat bilerek, yeni şirketler kurdukları iddia ediliyor. Kulislerde, “FETÖ’cülerin yurtdışına kaçırdıkları servetlerini yeniden Türkiye’ye yönlendirdikleri, bazı yeni isimlerle Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yeni şirketler kurdukları” öne sürülüyor.

Ancak parti kurmayları, MASAK’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kara para aklama suçunun araştırılması çalışmaları kapsamında, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen hem yabancı, hem Türk şirketleri taradığını dile getirdiler. Bu tür paravan şirketlerin, geriye doğru bağlantılarının ortaya çıkarılabileceği dile getiriliyor. İktidar Partisi’nde FETÖ değerlendirmelerinin bir diğerini ise “mücadelenin hızı” oluşturuyor. Özellikle kamudaki kripto FETÖ’cülerin ortaya çıkarılması konusunda eskisi kadar güçlü bir çalışma yapılmadığı öne sürülüyor.

FETÖ BİLANÇOSU

- 15 Temmuz 2019’da FETÖ darbe girişiminin üçüncü yılında, mücadeleye ilişkin rakamlar açıklanmıştı.

- 32 KHK yayımlandı. Kamu görevinden 125 bin 678 ihraç kararı alındı. 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatıldı. 20 bin dolayında kişi bu sürecin sonunda yeniden görevine iade edildi.

- Mağduriyetler için OHAL İnceleme Komisyonu kuruldu. Komisyona 126 bin 200 kişi başvurdu. 77 bin 900’ü sonuçlandırıldı.

- Darbe süreciyle ilgili olarak 500 bini aşkın şüpheli hakkında adli işlem yapıldı. FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu sanık sayısı 7 bin 650, hükümlü sayısı ise 21 bin 732’ye ulaştı.

- Halen FETÖ suçundan 29 bin 382 kişi cezaevinde.

HÜRRİYET - Nuray BABACAN

AK Parti FETÖ MASAK)
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER