Yusuf Ziya Yılmaz; Ben işime Mesut Yılmaz’dan başkasını karıştırmam!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yusuf Ziya Yılmaz; Ben işime Mesut Yılmaz’dan başkasını karıştırmam!
06.07.2018 09:03:05

 

Yusuf Ziya Yılmaz; Ben işime Mesut Yılmaz’dan başkasını karıştırmam!

Samsun’un tanınan simalarından Yüksek Mimar ve Şehir Plancısı Embiya Sancak, Yusuf Ziya Yılmaz’ın Anavatan Partisi’nden belediye başkanı olduğu dönemi anlattı.

Sancak, Samsun Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Anavatan Parti’sinden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra partinin İl Başkanı merkez ilçe başkanıyla beraber bir heyet halinde hayırlı olsun ziyaretine gittiklerini ve gittiklerine de pişman olduklarını kaydetti.

Yılmaz’ın kendilerine daha ilk ziyarette, “Ben işime hiç kimseyi karıştırmam. Genel Başkan Mesut Yılmaz’dan başkasının da bana hesap sormasına müsaade etmem” diyerek adeta kendilerini terslediği belirten Yüksek Mimar ve Şehir Plancısı Embiya Sancak, Zihni Şahin’in Yusuf Ziya Yılmaz’dan daha demokrat bir insan olduğunun da altını çizdi.

DİKTATÖR VE TEK ADAM

Yusuf Ziya Yılmaz’ın 1999 yılında Anavatan Partisi’nden belediye başkanı adayı olması için ve aday olduktan sonra da seçilmesi için çok çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekleyen Sancak, Yılmaz’ın partilileri daha ilk görüşmede tersler gibi konuştuğunu ve bunun da Yılmaz’ın diktatör ve tek adamlık vasıflarıyla izah edilebileceğini sözlerine ekledi.

Zihni Şahin’in ise bir dava adamı ve demokratik bir yapıda olduğunu belirterek, Yılmaz’ın Şahin’i kolay kolay rahat bırakacağını zannetmediğini belirtti.

YÜZDE 28 OY İLE BAŞKAN OLDU

Yusuf Ziya Yılmaz, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü görevini sürdürürken, 1999 yerel seçimleri için ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz tarafından 1 Şubat 1999'da Anavatan Partisi Samsun belediye başkan adayı olarak gösterildi.

18 Nisan 1999'da yapılan seçimlerde yüzde 28.00 oran ile 48.330 oy alarak CHP'li Muzaffer Önder'den başkanlığı devraldı.

Belediye başkanlığının ilk döneminde 2004 seçimleri öncesinde partisinden istifa etti ve 18 Kasım 2003'te Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı.

14 Şubat 2004 tarihinde bir kez daha Samsun belediye başkanlığına aday gösterilen Yılmaz, bu seçimde ise yüzde 46.30 oy oranı ile 75.741 oy alarak ikinci kez başkanlığa seçildi.

Böylece bir iktidar partisi 1980 sonrası Samsun'da ilk kez yerel seçim kazandı.

Embiya Sancak Yusuf Ziya Yılmaz Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER