Zehirli guatr nedir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Zehirli guatr nedir?
19.02.2019 16:13:22

 

Zehirli guatr nedir?

Liv Hospital Samsun Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Esra Tutal Zehirli Guatr hakkında bilgilendirdi.

Tutal, “Tiroid bezi, T3 ve T4 hormonlarını üreten, boynun ön kısmında yer alan, vücudun en büyük endokrin organıdır. Tiroid hormonları dokuların büyümesi, beyin gelişimi, kalori harcanması ve oksijen tüketimi gibi hayati görevlerinin yanı sıra kalp, karaciğer, böbrek, iskelet kası ve cilt dokusu üzerinde de etki gösterir. Zehirli guatr vücudun aşırı miktarda tiroid hormonuna maruz kalmasıdır. Bu bazen tiroid bezinden aşırı miktarda tiroid hormonu sentezlenmesinden bazen da tiroid iltihaplarından kaynaklanır” dedi.

Belirtileri Nelerdir?

Zehirli Guatr hakkında bilgilendiren Esra Tutal, “Bunlar zehirli guatrın nedenine göre değişmekle beraber;Çarpıntı, sinirlilik, kolay yorulma, ishal, aşırı terleme, sıcağa tahammülsüzlük, normal yemeye rağmen kilo kaybı gibi şikayetlere neden olur. Bazı hastalarda gözde irileşme ve dışarı çıkma gibi göz kaslarının etkilenmesine bağlı bazı belirtiler, bacak derisinde kızarıklık ve deride kalınlaşma gibi belirtiler de olur” diye konuştu.

Teşhis ve Tedavisi Nasıldır?

Dr. Esra Tutal hastalığın teşhis ve tedavisi hakkında, “Tanı, muayene sonrası kan tetkikleri ile başlar. Kanda T3 T4 TSH gibi tiroid hormonları, bazı tiroid antikor değerlerine bakılır. Ayrıca ultrason ve sintigrafi de tanıda kullanılan görüntüleme yöntemlerindendir.Günümüzde zehirli guatrın tedavisinde kullanılan 3 yöntem vardır. Birincisi ilaç tedavisi, ikincisi ameliyat, üçüncüsü ise halk arasında Atom Tedavisi olarak bilinen Radyoaktif İyot tedavisidir. Hangi hastaya hangi tedavinin uygulanacağı hastalığın nedeni, şiddeti ve eşlik eden diğer problemleri göz önünde bulundurularak karar verilir” açıklamasını yaptı.

Tiroid hormonları zehirli guatrı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER