1930’lu Yıllar Uyandırılıyor...!!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
1930’lu Yıllar Uyandırılıyor...!!
24.12.2020 06:16:41

 

1930’lu Yıllar Uyandırılıyor...!!

Tam 18 yılık bir zifiri karanlığı var bu habis zihniyetin Millet-i İslâm'a bıraktığı.. “Tanrı uludur” nidâlarının sinelere bıraktığı yaraları hâlâ ilk günkü gibi hisseden bağrı yanık Müslüman ümmeti... 18 yılın vahâmetini, vaveylâsını, acısını unutmadı bu millet. Demokrat Parti’nin iktidara geldiği 1950’li yıllardan itibaren 18 yıllık vahâmetin sükûna ermiş olmasından dolayı sevinç çığlıklarıyla mutmain olsa da; 18 yılı hatırlanmamacasına mâziye gömmedi, sadece raflara kaldırdı, raflar toz tutmuş idi. Türkçe Ezân, Türkçe Kur’an, Türkçe Tekbir ve Türkçe Hutbe dayatmasının ıstırabını, her Ezân-ı Muhammedî okunduğunda ve sâir ibadetler yapılırken tekrar tekrar yaşadı. Sonra da o karanlık günlerden, bugünkü aydınlık günlere gelişinin ve aslî hâliyle ibâdet edebilmenin huzurunu ve şükrünü yaşadı.

   Bizler artık bu karanlık zihniyeti, tarihin tozlu raflarına gömdüğümüzü düşünürken; CHP’li  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Mevlânâ Celaleddin-i Rumî’nin Hakk’a yürüyüşünün 747’inci gecesine ithafen düzenlediği Şeb-i Arus töreni adı altında sergilediği  etkinlikte okuttuğu Türkçe Kur’an ile bir kez daha derinden irkildik bugünlerde. Zihniyet hâlâ aynı zihniyet! Hiç değişmemiş ve bir kez daha anladık ki bu zihniyet ilelebet değişmeyecek.

   Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, İBB’nin Evrensel Mevlânâ Âşıkları Vakfı (EMAV) ile birlikte düzenlediği törendeki rezalet, naat ve âyinin Türkçeleştirilmesiyle sınırlı kalmadı. Kur’an’ın Türkçe okunmasıyla da tavan yaptı. Mevlânâ’nın naat-ı ve Hüseyin Fahrettin Dede’nin Acemşiran Âyini bedbaht bir hâle getirildi.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER