2022 İçin En İyi Yatırım Araçları
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
2022 İçin En İyi Yatırım Araçları
16.08.2022 15:17:29

 

2022 İçin En İyi Yatırım Araçları

Kazandığınız parayı harcamak, dünyanın en keyifli işi olabilir. Bu bakımdan tamamen özgürsünüz: İster bir ihtiyacınızı alır, ister 7Slots gibi bir sitede şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak tüm bunları ve daha fazlasını yapabilmek için önce para kazanmanız gerekir ve bunun için de hangi yatırım araçlarının daha iyi bir seçim olacağını öğrenmeniz gereklidir. Size yardımcı olmak için kısa bir rehber hazırladık: Aşağıda, 2022 yılındaki en iyi yatırım araçlarından bazılarını listeliyoruz. 

 

Yüksek Faizli Vadeli Hesaplar

Yüksek faizli vadeli hesaplar, belirli bir gelir elde etmenizi sağlar ancak bunun karşılığında likiditeden feragat etmeniz gerekir. Diğer bir deyişle, acil durumlarda hızlı bir şekilde erişmeniz gereken nakit parayı depolamak için iyi bir seçenek değildir, ancak risk almak istemeyen yatırımcılar için en güvenilir çözümdür. Şu anda 32 günlük bir vade için alabileceğiniz en yüksek faiz oranı %23.50’dir. Bu, 100.000 TL’lik bir yatırım için net 1.957,26 TL kazanabileceğiniz anlamına gelir. 

Ne yazık ki, vadeli faiz oranları enflasyon ile rekabet edebilecek düzeyde değildir. Bununla birlikte, halen sabit bir getiri elde etmenizi sağlarlar ve yatırım tutarınız arttıkça daha fazla getiri kazanmanız da mümkün olacaktır. Hiçbir risk almak istemiyor ve tam olarak ne kadar kazanacağınızı önceden bilmek istiyorsanız, vadeli banka hesapları halen küçük ve orta ölçekli yatırımcılar için en iyi seçeneklerden biridir. 

Temettü Senetleri

Temettü senetleri, bir şirketin kârından hissedarlara (hisse sahibi oldukları için) dağıttığı küçük nakit meblağlardır. Bu meblağlar, çoğu durumda ve doğru seçimler yapılırsa vadeli banka hesaplarından daha fazla kazandırır. Bir yatırımcı olarak, temettü hisse senetleriyle kısa vadede nakit kazanabilir ve aynı zamanda hisse fiyatlarındaki uzun vadeli artışlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca temettülerinizi portföyünüze geri yatırmanız da mümkün olacaktır.

Ancak temettü senetleri de bazı risklere sahiptir. Genellikle temettü ödemeyen hisse senetlerinden daha güvenli olarak kabul edilmekle birlikte, temettü ödeyen her şirket değerli bir yatırım değildir. Diğer bir deyişle, herhangi bir temettü senedini satın alarak gelir elde etmeyi bekleyemezsiniz: Bu iş için en uygun şirketlerin hangileri olduğunu dikkatli bir şekilde araştırmalısınız. Buna ek olarak, temettü senetleri uzun vadeli yatırım araçlarıdır ve çoğunlukla emekli olunduğunda kullanılmak üzere satın alınırlar. Diğer bir deyişle, emekli olana kadar temettü ödemenize dokunmazsınız ve birikim yapmaya devam edersiniz. 

Emtia Yatırımları

Yatırımda genellikle risk ve ödül arasında ters bir ilişki vardır. Yani yatırım ne kadar riskli olursa, o kadar fazla kazanabilir ve aynı düzeyde kaybedebilirsiniz. Değişken bir ekonomide çok risk almadan tatmin edici bir gelir elde etmek istiyorsanız, emtia yatırımları kazançlı olabilir. Ancak çok fazla risk almaktan kaçınmak için hangi emtiaları seçeceğinize dikkat etmelisiniz. Emtialar, aşağıdakileri de içeren geniş bir yatırım kategorisidir:

  • Tarım ürünleri
  • Değerli metaller
  • Petrol ve doğal gaz
  • Kereste ve demir gibi hammaddeler

Bir emtianın fiyatı genellikle arz ve talep faktörlerine bağlıdır. 2021 yılında gördüğümüz gibi bir tedarik zinciri krizi sırasında genellikle daha kârlı hale gelirler. Ancak halen risklidirler: Jeopolitik durumlar, doğal afetler ve kuraklık gibi durumlar, kârınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, doğrudan emtialar yerine emtia odaklı yatırım fonlarına odaklanmayı da düşünebilirsiniz. Bu fonlarda birden çok emtia yer aldığı için risk dağılmış olur ve fona dahil edilen bir emtianın değerinde düşüş olsa bile, diğerleri bunu tolere edebilir. 

Kripto Para Birimleri

Bazı yatırımcılar için karlı olduğu kanıtlanmış bir diğer alternatif yatırım aracı ise kripto para birimlerdir, özellikle de Bitcoin. Son birkaç yılda, daha fazla yatırımcı bu yeni aracı satın almaya başlamış ve bu da fiyatların yükselmesine neden olmuştur. Bazı kriptolar tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı ve sınırlı sayıda kişiyi gerçekten de milyoner yaptı. Ancak Bitcoin'in 50.000 dolarlık yükselişinin ardından 2022'deki dramatik düşüşünün de gösterdiği gibi, kripto para biriminde bu tür sıçramalar uzun sürmüyor. 

Diğer yatırım araçlarının aksine, kripto para birimleri herhangi bir sigorta veya güvenceye sahip değildir. Bu varlıkların değerini tacirlerin yaptığı işlemler belirler. Bu, onları son derece volatil hale getirir: Kripto para birimlerine yatırım yapmak istiyorsanız, iyi analiz yapmanız ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırmanız önerilir. Açgözlü davranmamak ve kaldıraçlı işlemler yapmamak da önemlidir: Kriptolar, kazandırdıkları kadar hızlı şekilde kaybettirebilir.

Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul, yatırımın çoğu için banka kredisi kullanıp geri ödeyebileceğiniz için cazip bir yatırım seçeneği olabilir. Faiz oranları düşük olduğu ve enflasyon altında kaldığı sürece bu popüler bir seçenek olmaya devam edecektir. Ancak gayrimenkul genellikle pasif bir yatırım olarak kabul edilir ve mülkünüzü kiralıyorsanız oldukça fazla aktif yönetim yapmanız gerekebilir. İyi bir mülk seçtiyseniz ve onu iyi yönettiyseniz, yatırımınızın kat kat fazlasını kazanabilirsiniz.

Bununla birlikte, tüm yatırımınızı tek bir varlığa bağlamış olursunuz ve bu varlığa bir şey olursa sorun yaşayabilirsiniz: “Çeşitlendirme” eksikliği, yüzlerce gayrimenkule sahip değilseniz eninde sonunda sorun yaşamanıza neden olacaktır, özellikle de bir kiracınız varsa. Zamanında yatmayan tek bir kira veya mülke verilen ağır bir zarar, yatırımı kullanışsız hale getirebilir. Bir kiracı bulmamak da ne yazık ki çözüm değildir zira bu durumda ipotek ve diğer bakım masraflarını kendi cebinizden ödemeye devam etmeniz gerekecektir. Gayrimenkul, belirli bir mülkte yaşadığı zararı başka bir mülkten elde ettiği gelirle kapatabilecek yatırımcılar için iyi bir seçenek olmaya devam edecektir, ancak hayattaki tüm birikiminiz ile bir ev satın aldıysanız, beklediğiniz kadar kârlı bir yatırım aracı olmayabilir. 

Birikimleriniz İçin En İyi Yatırım Araçları Hangileri?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri