Advert
Adalet Kavramı Ve Türkiye Cumhuriyeti
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Adalet Kavramı Ve Türkiye Cumhuriyeti
10.10.2020 06:40:32

 

Adalet Kavramı Ve Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye’nin 70 yıllık çok partili siyasi yaşamında çoğunlukla tabelasında “Adalet” isminin yazılı olduğu partiler iktidar olmuştur. Demirel’in başkanlığında Adalet Partisi ve Erdoğan’ın başkanlığında Adalet ve Kalkınma Partisi 40 yıldan fazla bir müddetle ülkemizi yönetmişlerdir.

İsminde “Adalet” olması ve bu partilerin daima iktidarda kalmasının en önemli nedeni toplumumuzda adalet kavramına duyulan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Çünkü askeri vesayet sistemi ve çarpık militarist yapı adaletin önündeki en önemli engel olmuştur.

Darbeci generaller bazı dönemlerde hiç çekinmeden siyasi parti liderlerini tehdit edebilmişlerdir. Hatta Milli Güvenlik Kurulunda ve Yüksek Askeri Şura Toplantılarında devlet geleneğine uygun olmayan ancak kabile topluluklarında söylenebilecek sözler; generaller tarafından siyasi liderlere karşı sarf edilebilmiştir.

21. Yüzyılın ilk çeyreğini bitirmeye başladığımız bu yıllarda hala askerlerin ülke yönetiminde oldukça güçlü olduğu görülmektedir. Genelkurmay Başkanlığının, Milli Savunma Bakanlığına bağlanması dahi soruna çözüm olamamıştır. General ve amiraller hiçbir üst düzey bürokrata nasip olmayan ihtişam içinde yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER