Aklın Başa Gelmesi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Aklın Başa Gelmesi!
04.01.2021 08:28:36

 

Aklın Başa Gelmesi!

Nefsi sevmek başka bir şey ,canı sevmek ise başka bir şeydir. Bu iki tezat anlam yani paradoks birbirine zıt kavramlardır. Bunlar birbirinden çok farklı iki yol ayrımını ifade eder. Şaşırtmaca işte tamda burada başlar. Aynı gibi görünür fakat ayrıdır. Aynı gibi görünen bu ayrıları anlamak için temyiz kabiliyeti şarttır. Yani yem ortadadır tuzak  ardın da gizli gibidir. Nefsi sevmek şehvete, canı sevmek ise insanı aşka götürür. İnsanın bu İkisini birbirine karıştırmaması temyiz kabiliyetine sahib olduğunu gösterir. Zati bütün karma karışık iş ve düzen bu sebeble kaim oluyor. Bu, kargaşaya götürür..

öteki birliğe. Derken sabah çağı çatar...

Kim doğru kim yanlış görünür. Kötü ile iyi, yalan ile doğru, karanlık ile aydınlık sahte ile gerçek, adem ile şeytan, büyü ile vahiy, gölge ile asıl o gün anlaşılır. Nefsi sevmek insanı tabiata çeker. Canı sevmek  ise nurlara. Her biri gıdasın bulunduğu tarafa yüzünü döner yahut o tarafa hücum eder. Tabiat hakikatte ölüm, nur ise abı hayattır. Her şeyin var olma sebebi yani kaynağıdır. Masum ve temiz gönderildin yine temiz ve af edilmiş olarak kaynağına dönmeni ister.

Bir kısım temyiz kabiliyeti olmayan akıllarda var ki sınırlardadır. Her iki arada bir derede  kalan donmuş zincirlenmiş gibi kararsızdır. Kimi pişman durur. Kimi anlar bu anı, bulur bur da kendi canı yada cananı. Ol zaman git zaman bir iş ustası bir hal ustası pir gelir alır onu. Karınca yeme bakar, onun ardında serce karıncaya, derken sercenin ardında bir şahin onu gözler. Herkes baktığı düşündüğü taraftan umud bekler yahut gelir. Ademse adem alır, ateşse ateş alır onu. Yani iyi ise iyi alır kötü ise kötü alır onu. Hepsi asıl geldiği kaynağına geri döner.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER