Atakum Belediyesi Kreş Ve Gündüz Bakım Evleri Neden Denetlenmiyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Atakum Belediyesi Kreş Ve Gündüz Bakım Evleri Neden Denetlenmiyor!
04.07.2022 11:50:11

 

Atakum Belediyesi Kreş Ve Gündüz Bakım Evleri Neden Denetlenmiyor!

Atakum Belediyesi, Kreş ve Gündüz Bakımevi yönetmeliğine aykırı bir şekilde açtığı kreşlerine dördüncüsünü de ekledi.

Belediye açmış olduğu kreş ve gündüz bakım evlerinin ismini dahi tam olarak bilmediği için bazı yerlerde Anaokulu olarak ifade ediliyor.

Hâlbuki belediyenin açtığı kreş ve gündüz bakım evlerine anaokulu ismini verebilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bir şekilde okul olarak düzenlenmesi gerekiyor.

Açılan üç kreşin üçünün de kontenjanlarının tam olarak belirlenip bildirilmediği ve fiziki alanlarının yeterli olup olmadığı konusunda yetkili ve ilgli kurumlar tarafından denetimlerinin yapılmadığı belirlendi.

Atakum Belediyesi denetimsizlik sebebiyle işi öyle bir noktaya taşıdı ki açılmış olan üçüncü kreşin önceki kreş binasının üst katına açtıklaarını kendileri beyan ettikler.

Halbuki yönetmelikler özel kreş ve gundüz bakım evlerinden bağımsız oyun alanları istiyor. Atakum Belediyesi’nin açmış olduğu kreş ve gündüz bakım evleri bu durumda özel şahıslar tarafından açılan benzeri kreş, gündüz bakımevleri ve anaokullarını haksız rekabet ile iş yapamaz hale getiriyor.

Atakum Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevlerinin, personel çocukları için 50 kişilik olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan izin alındığı için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından deneltnemesi gerekirken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetim yetkisinin Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde olduğunu belirtiyor.

Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü de rutin denetleme sorumluluklarının olmadığını ancak savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu takdırde denetleme yapabileceklerini ifade ediyor.

MEVZUAT VE YÖNETMELİKLER NE DİYOR BUNLAR NE YAPIYOR?

Atakum bölgesindeki anaokulu sahipleri okullarının belirli bir kısmını kreş yapmak istediklerinde ayrı bahçe, ayrı oyun alanı, ayrı giriş ve ayrı idari bölüm talep eden Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü belediyeye kreş ve gündüz bakım evlerine uyulması gereken kuralları hatırlatmıyor.

Bilindiği gibi Kreş ve Gündüz Bakımevleri önce Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından onay aldıktan sonra Bakanlık oluruna sunuluyor.

Atakum Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevleri’nin izni ise ilginç bir şekilde  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan alınmış.

Alınan izin ise sadece belediye personelinin çocukları için ve 50 çocuğu aşmamak şartıyla.

YÖNETMELİĞE UYGUN OLMAYAN YERLERE KREŞKONDU AÇILIYOR!

Atakum Belediyesi dördüncü Kreş ve Gündüz Bakımevini Yenimahalle Mahallesi 3193. sokak no:1 adresinde Demirkent Şubesi adıyla açtı.

Önceki açılan üç kreş ve gündüz bakımevinin bakanlığın mevzuatlarını çok açık bir şekilde ihlal etmiş olmasına rağmen herhangi bir yaptırım uygulanmamış olması dördüncü kreşin de izin almadan açılmış olması ihtimal dahilinde.

Kaldı ki hâlihazırda Mevlana caddesinde açılmış gündüz bakımevinin bile mevzuata göre olması gereken bahçe alanının yetersiz olduğu görünüyor.

Bahçesi yok denildiğinde Belediyenin yandaki parkını kreş ve gündüz bakımevinin bahçesi olarak göstermenin mevzuatlara uygun olup olmadığı ve binaya ait olmayan bahçenin kullanımı mevzuata uygun olup olmadığı soru işareti.

 

Atakum Belediyesi Kreş Ve Gündüz Bakım Evleri Neden Denetlenmiyor!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet     2022-07-19 Yenimahalle Mahallesi 3193. sokak no:1 adresinde Demirkent Şubesi adıyla açılan kreş tamamen hukuksuzdur. Park alanı haksız işgal edilerek açılmıştır. Tam anlamıyla kreşkondudur. Zira berbat bir alalede yapılmış şantiye binası sağından solundan genişletilrek park alanındaki ağaçlar kesilerek uydurma yapılmıştır. Belediye park alanının %3 ünü kamu yararına işgal edebilme yetkisi varken %9 u işgal edilmiştir. Başkan Cemil Deveci durumu kabul etmesine rağmen yapımı devam etmiştir. Hukuksuz binadır
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri