Belediyemiz herkese eşit yakınlıkta mı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Belediyemiz herkese eşit yakınlıkta mı!
01.07.2021 10:34:21

 

Belediyemiz herkese eşit yakınlıkta mı!

Bir yerleşim biriminde herkese eşit yakınlıkta olması gereken kurumların başında Belediyeler gelmektedir.

“hoş geldin çocuk” paketiyle başlayan irtibat, askerliğe yollama çantasıyla, evlilik öncesi aile kurslarıyla, evlenenlere en az bir kalemden katkı verme ile, muhtaç olan vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşa vasıtasıyla imdadına yetişmeye kadar,  hayatın her aşamasında belediye vatandaşın yanında olmakla yükümlüdür. Hatta vatandaş ölünce defninde dahi müteveffanın hizmetinde, yakınlarına yardımını esirgememektedir.

Başka bir ifadeyle  “beşikten mezara kadar” vatandaşın yanında hissettiği bir kurumdur belediye.

Peki bunu gerçekten beceriyor muyuz? Orasını yetkililerimiz düşünsün, bana sanki bir eksiklik var gibime geliyor.

1-Mesela rutin aralıklarla mutluluk anketi yapılabilir,

2-Kentin en az 100 noktasına dilek ve temenniler kutusu bırakılarak haftada en az iki defa açılıp, oradan bilgiler alınabilir ve kutuya bir talebini atan herkese bir telefonla selam verilebilir.

3-Cuma günü bir saatliğine 10 vatandaşlarımız kameraya konuşturularak valilikten/belediyeden taleplerini dile getirmek için “serbest kürsü” adıyla bir “avam kamerası” saati oluşturulabilir.

4-Kentin bir çok yerine 8-10 yıldır Diyarbakır sıcağında da, Kışın karlı/soğuk günlerine de tezgahının başında olan insanlar var, belediye bir karar ile bunlara birer kulübe tahsis ederek onların hayatı kolaylaştırılabilir,

5-Kağıt toplayan vatandaşlarımıza eldiven, maske ve iş tolumu ile çalışma kimliği verilebilir, hatta mümkünse sigortaları yatırılabilir.

6-Temizlik elemanını mesleklerinin önemini anlatan bir seminere tabi tutularak %15-20 kadar maaşlarına temizlik tazminatı verilebilir.

7-Nebi Cami etrafında bu şehrin birer değeri olan ayakkabı boyacılarına oraya estetik kazandıracak, açılır/kapanır birer kafes yapılabilir.

8-Valimizin pazartesi ve Cuma günleri halk ile iletişim kurma adına kentle selamlaşmak için 5 dakika konuşabilir,

9-Haftanın bir saati Sivil Toplum Kuruluşları başkanlarına verilerek zaman içinde bu şehrin nabzını tutan sivil toplum kuruluşlarıyla hem hal olunabilir.

10-Her defasında on cami imanı ve imamın cemaatinden  tercih ettiği 3 kişi ile yanı 40 kişiyle bir yemekte bir araya gelerek hem hal olunabilir, talepleri alınabilir.

11-Belli bir takvim içinde şehirdeki bütün kapıcılarla bir araya gelinebilir.

Yapıla bilecek çok şey var da bu kadarıyla yetinelim.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

eyüphan kaya Belediyemiz herkese eşit yakınlıkta mı!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER