Bizde Bu Tebaa Oldukça!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bizde Bu Tebaa Oldukça!
30.12.2020 07:42:35

 

Bizde Bu Tebaa Oldukça!

Osmanlı Döneminde yaşanan bazı hadiseleri ve bu hadiselerdeki yüksek ahlakı okudukça hayranlık ve hayretler içinde kalıyoruz. Sadaka taşlarından kimsenin ihtiyacından fazla para almaması, fakir fukaraya yardım etmek isteyen zenginin parasını vererek hiç tanımadığı insanların borçlarını kapatması, kendisine gelen müşteriyi “henüz siftah yapmadı” diyerek yandaki esnaf kardeşine yönlendiren halkı gıpta ile okuduk. Peki şimdi ne değişti?

Şimdi bırakın açıkta sadaka taşlarının oluşunu üst düzey güvenlik sistemleri olan atmler bile soyuluyor. Böyle bir uçurum manzarası varken hala bizden adam olur mu?

Ömer Baba isimli bir zatın hasleti anlatılırdı. Başkasının tarlasından kendi tarlasına geçerken ayağında toplanan çamuru geçtiği tarlada bırakırmış ki onun hakkı benim tarlama geçmesin, kul hakkına girmeyelim.

Günümüzde de yeni yeni bazı uygulamalar canlanıyor ve çok güzel hadiselere şahit oluyorum. Mesela “askıda ekmek” uygulaması belki süslü adıyla bir topluma hizmet uygulaması ama hakikaten toplumsal yardımlaşmanın, hem de gizliden yapılanı ve en makbul ve muhlis olanı belki de.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER