Advert
Bu Asrın Bir Mücahidi: Fırıncı Ağabey
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bu Asrın Bir Mücahidi: Fırıncı Ağabey
13.10.2020 07:36:24

 

Bu Asrın Bir Mücahidi: Fırıncı Ağabey

Fırıncı (M. Nuri Güleç) Ağabey adını duyunca zihnime, en temel vasıfları olan yüce dağ cesametindeki azmi, şefkati ve tevazuu gelir.

 

Bu sıfatları çağrıştıran da fakülte birinci sınıftayken onunla ilk tanışmamdır. Pederimin Almanya'da işçi olmasından ötürü sınırları aşan yolculuklarım olmasına rağmen, kalabalıklar içinde bile yalnızlık çeken kendi içinde kavisli ruhumla beraber kaldığım KİMYACI apartmanındaki daireye gelmiş, yerde bağdaş kurup çaylarını yudumlayan bizlerin yanına dizüstü oturmuş, o her zaman ışıltılı ve tebessümlü siması ile,

 

"Hiç kalkmayın kardeşler..." demişti. Hoşbeşten sonra başlamıştı Üstad'la yaşayıp ondan dinlediklerini anlatmaya. Bu hatıraların çoğu Necmettin Şahiner'in Son Şahitleri'nde var, dinlediğim birini de bu fakir, "Nur Üstad" kitabında rivayet etmiştir. Ona sormadan aktardığım için inşaallah hakkını helal etmiştir.

 

Bence Bediüzzaman'dan sonra bu asrın en büyük mücahitlerinden biriydi. "Büyük cihat" manasındaki, Risale-i Nur ile alakalı bir tebliğ vazifesi çıkınca meydana, dil bilmeden Avrupa, Hindistan ve çevresi, Amerika, hatta kimi Afrika ülkelerine de gitmiştir. Ayrıca Risale'nin pek çok dile tercümesi için önayak olduğu da hepimizin malumudur.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER