Cami der federasyonu oluşturmak lazım!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cami der federasyonu oluşturmak lazım!
05.10.2021 13:03:59

 

Cami der federasyonu oluşturmak lazım!

Binden fazla dernek şehrimizde var, bunun faal olanları kanaatimce yüz civarında diğerleri Başkanının adıyla anılan dermeklerdir. Bir dernek Başkanın adıyla anılıyorsa ondan hayır gelmez zaten. Çünkü üyeleri arasında başkana söz söyleyecek, uyaracak, yol gösterecek kimse yok demektir. Tabi bazı istisnai durumlar var.

Mesela ÖNDER Diyarbakır İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği başkanı İlim, amel ve edep timsali Sicadüddin hocamız her kongrede; “Arkadaşlar ben yaşlandım, mümkünse başka arkadaşlar bu sorumluluğu alsın” dediği halde, üyeler onun yönetimde kalmasını istiyor, böyle istisnai durumlar var.

Neyse biz asıl konumuza dönelim. Müşahede ettiğim kadarıyla bir çok caminin yardımlaşma ve yaşatma derneği vardır. Ama onları genellikle   yardım konusunda varlıklarını hissediyoruz. Onun için diyorum ki, bırakın bu basit işleri, gelin caminin misyonuna uygun meselelerde çalışma yapın, hatta daha güçlü olmak için bir çatı yönetiminiz olsun Federasyon olun, yararlı kararlar alın, hem camiye, hem cemaate, hem ehaliye ciddi anlamda faydanız dokunsun.

Malumunuz Camiler İslam dininde mümtaz bir değere sahip ve Kur’an’ın ifadesiyle Allah’ın evleri, başka bir ifade ile Beytüllah’ın yeryüzüne dağılmış şubeleridir.Bu Camiler sayesindedir ki yeryüzünde aralıksız gece gündüz demeden Ezan-ı Şerif okunuyor.

Ezan ki İslam’ın şiarı, insanlığın istiklal marşıdır.

Ezanın atmosferinde faaliyet gösteren bir Cami toplumun maddi manevi bir çok sorunlarına çare çözüm bulabilmelidir. Dolayısıyla;

1-Caminin İrşad ekibi olmalı,

2-Caminin Sulh ekibi olmalı,

3-Caminin Sosyal yardımlaşma ekibi olalı,

4-Caminin Eğitim ekibi olmalı,

5-Caminin Mali işlerine bakan komisyonu olmalıdır.

Ebetteki bir cami bunun dışında da faaliyetler yapabilir, ama bunlar olmazsa olmazdır diye düşünüyorum.

*İrşad ekibi, mahallesinden başlamak üzere ulaşabileceği herkese ulaşmalı, dini meselelerde onları bilgilendirmeli, varsa eksiği aksağı uyarmalıdır.

*Sulh ekibi Caminin bulunduğu mahalde bulunan ve aralarında dargınlık olan kimselerin barışması için faaliyet göstermelidir, ikide bir mahallede gereksiz yere sıkıntı çıkaran kimseler varsa onları uyarmalı, gerekirse kendine gelip ıslah olana kadar kişiye insani müeyyideler uygulamalıdır.

*Sosyal komisyon, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma adına fakir ile zengin arasında bir köprü oluşturmalı, mahalledeki fakirlere yardım eli uzatmalıdır.

*Malum camiler her yaştaki insana bir şeyler örettiği için yediden yetmişe vatandaşlarımıza katkısı oluyor, bu sürekli eğitim dahilinde komisyona düşen ne varsa yerine getirmelidir,

*Caminin gelir giderini tutacak bir komisyonun olması da lazım, cami vatandaşlarımızın manevi bir huzur aldığı, aldığı nefesle hayatın kalitesine kalite kattığı bir yerdir. Onun için Cuma namazına gelen herkes cami derneğine aylık en az 10 lira katkı vermelidir diye düşünüyorum.

Bilemiyorum bu yazdıklarım bir az uçuk şeyler mi oldu?

***2013 yılı Eylül ayında 10 günlük bir Noveç gezim olmuştu, orada cami derneğine üye olan kişi başına Devlet aylık 10 Evro ödüyormuş. Vatandaşlarım camiye gidip huzur buluyorlar, manevi bir ihtiyaçları gideriliyor diye. Tabi Kilise dernekleri içinde aynı ödemeyi yapıyordu.

Düşünün Cami dernekleri bu şekilde faal iseler, ayrıca bir araya gelip Federasyon oluştururlarsa camilerimiz de, din görevlilerimiz de daha da güvende olurlar diye düşünüyorum.

Ülkemizin camileri bu şekilde canlı olursa bir çok sorunlarımız da kendiliğinden çözülür kanaatindeyim.

Onun için diyorum ki Cami Der Federasyonu kurun, Allah rızası için çalışın, bu gün dünya yarın ahrettir, bu fırsatı kaçırmayın.

Benden söylemesi.

 

 

Cami der federasyonu oluşturmak lazım!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER