Çiftçi Zor Günler Geçiriyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çiftçi Zor Günler Geçiriyor!
10.07.2021 10:17:34

 

Çiftçi Zor Günler Geçiriyor!

Güz geldi ama hoş gelmedi, neden mi? Çiftçinin para kazandığı, borçlarını güz ayına göre program yaptığı alacak verecek ödemelerinin yapıldığı güz mevsimi. Hasat mevsimi güz ayı, tahıl grubunda genelde tanelerin olgunlaşması ve kuruması ile görülen dönemi kapsamaktadır.

 

Ülkemizin iç kısmında Temmuz döneminde başlamaktadır. Ülkemizin en büyük gelir kalemlerinin başında tarım gelmektedir. Bu sene çiftçinin yüzü gülmedi. Yağışların zamansız yağması kuraklıktan kuruyan tarım alanlarının hasadı yapılamıyor çünkü çiftçi tarlasını sürdü yada sürmeyenler ise çok düşük verim ile biçtirmeye başladı, biçer döver parasını bile karşılamayan bu araziler çiftçimizin buruk bir güz ayı geçirmesinin en büyük etkeni oldu.

      

Buğday, tarla bitkileri içerisinde Türkiye’nin en çok üretilen ve tüketilen tarım ürünü. Hububat ekim alanlarının yaklaşık yüzde 68’ini oluşturuyor ve artan nüfus ile birlikte talep de aynı oranda artıyor. Bitkisel üretim içinde bu denli öneme sahip buğdayın ekiminden tüketim aşamasına gelene kadar geçirdiği süreçte her adım büyük özen gerektiriyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER