Çin'in İhracat Kapasitesi Düşüş Yerine Artışta!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Çin'in İhracat Kapasitesi Düşüş Yerine Artışta!
07.05.2020 16:11:14

 

Çin'in İhracat Kapasitesi Düşüş Yerine Artışta!

Koronavirüs salgını sonrası yeniden tam kapasite üretime geçen Çin ekonomisi, nisan ayında sürpriz yaparak ihracatını yüzde 3,5 artırdı.

Piyasalarda Çin ihracatının yüzde 15 civarı düşmesi bekleniyordu.

 

Çin Gümrük İdaresi'nin verilerine göre, nisan ayında ülkenin ihracatı sürpriz bir şekilde artış gösterdi. Nisan ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 arttı. Ekonomistler Çin'de ihracatın nisanda yüzde 15'in üzerinde düşmesini bekliyorlardı. Mart ayında ihracat yüzde 6,6 azalmıştı.

Nisan ayında ithalat ise yüzde 11,2 olan beklentilerin üzerinde yüzde 14,2 azaldı. Mart ayında ithalatta düşüş sadece yüzde 0,9 olmuştu.

Koronavirüsün dünyaya yayıldığı merkez olan ve salgına karşı ocak ve şubat aylarında yoğun bir savaş veren Çin'de 2020'nin ilk 4 ayında ihracattaki düşüş yüzde 6,8 olarak gerçekleşti. İthalatta ilk 4 aylık düşüş yüzde 3,2 oldu.

 

Çin'in dış ticaret dengesi ise Nisan ayında 4,34 milyar dolar fazla verdi. Beklenti 6,35 milyar dolar fazla verileceği yönündeydi.

Veriler, yuan cinsinden hesaplandığında ise nisan ayında Çin'in ihracatı yüzde 8,2 artış kaydetmiş oluyor. Yuan bazında ithalat yüzde 10,2 azaldı. Nisan ayında ticaret fazlası 318,15 milyar yuan oldu.

 

Kaynak: Dünya Gazetesi

Çin Koronavirüs İhracat Çin ekonomisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER