Duyuyor musun?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Duyuyor musun?
09.11.2020 07:29:55

 

Duyuyor musun?

Bak duyuyor musun? Sırrın sahibi bir şeyler fısıldıyor kulağına. “Kulum!” diyor. “Bezm-i elest’de verdiğin sözünü tutmuyor, beni unutuyorsun. Sana kendimi hatırlattım. Marazdaki remzimi idrak edebildin mi?”

“Beni ne yerim ne göğüm aldı” diyor. “Mü’min kulumun kalbi aldı. Lâkin sende dünyanın ihtişamına kapılıyor, yaratılanı görüyor da Yaradan’a bakmayı ihmal ediyorsun.” Buyurdu Allah(c.c); “İkazımı dimağ hazinen idrak edebildi mi?”

 “Değil mi ki ben kimsesizlerin kimsesi, sahipsizlerin tek sahibi, sana senden daha yakınım. Sen ise şu dünya tiyatrosunda, pervasızca oyununu sergiliyorsun da bir gün o sahnenin, tarumar olacağını tahattur etmiyorsun.”

 “Sırrın sahibi gönül hazinene bir demet sır bıraktı. Ruhunun kulağı ile dinle!”    Sahi kul olarak öğrenebildik mi sırların mahiyetindeki manayı? Bütün seslerin sesini kapatıp İlâhî mesajın sesi ile hemhâl olabiliyor muyuz?

Atâullah İskenderî’nin Hikem’i Atâiyye’sine yüzümüzü çevirdiğimizde, şunu diyor bize: “Ne ki senden alınmıştır, o senin hayrınadır. Esirgenmiş olanın aslında sana bağışlanmış olduğunu fark ettiğinde esirgenmenin kapıları sana açılmış olur.” Yüzümüz, neye tebessüm ediyorsa onu lütuf addediyoruz. Gözden gönle akan gözyaşı da musibet belleniyor. Oysa ne bilirsin ki insanoğlu? Lütuf sandığın kahrındır, bir o kadar bela olarak algıladığında arınman için vesiledir. Asıl lütuf gözyaşlarında, derin yaralarda saklı kalır bazen. Çünkü yaşarsan büyürsün, bağrın yanarsa olgunlaşır ve Hâkk’ı tespih etme şerefine nail olursun.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER