Eski Samsun Milletvekili Hüsamettin Cindoruk
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eski Samsun Milletvekili Hüsamettin Cindoruk
01.09.2020 13:53:19

 

Eski Samsun Milletvekili Hüsamettin Cindoruk

TBMM eski Başkanı ve 1986 yılında Samsun Milletvekili olan Hüsamettin Cindoruk, “Yunanistan politikalarımızda değişiklik yapmalıyız” dedi. Lozan Antlaşması’nı hatırlattı ve ekledi: Türkiye Ege’deki ada ve kayalıklara el koyacağını açıklamalı...

Cindoruk, “Yunanistan krizi Meis Adası'na asker gönderecek derecede tırmandırdığına göre bizim de Yunanistan politikalarımızda bazı değişiklikler yapmamız gerekir” dedi.

Cindoruk, silahsız statüde olması gerekirken silahlandırılan 12 Adalar'ın Türkiye tarafından istenebileceğini ve bu yönde bir politika izlenmesini de önerdi.

 

Hüsamettin Cindoruk, “Herkesle kavgalı görünen dış politikamızın derhal gözden geçirilmesi ve milli menfaatler temelinde yeniden düzenlenmesi gereklidir” diyerek şu görüşleri de savundu:

* Türkiye, Lozan Antlaşması'nda silahsız statüde kalmaları kaydıyla egemenliği Yunanistan'a verilmiş olan adalardaki silahlanmaya derhal son verilmediği takdirde bu adaların Yunan egemenliğinde kalmasını tanımayacağını, dolayısıyla kendisine verilmesi gerektiğini ortaya koyan bir yeni politikaya yönelmelidir.

 

“ULUSLARARASI GİRİŞİMLER YAPILMALI”

* Bu konuda BM dahil bütün uluslararası platformlarda girişimler yapılmalı ve gerekirse bir süre verilmelidir.

 

DOĞU AKDENİZ'DE GERİLİM TIRMANIYOR

Türkiye, Oruç Reis gemisiyle Akdeniz'de sismik araştırma yapıyor. Yunanistan bölgede gerilimi tırmandırıyor.

 

* Egemenliği anlaşmalarla Yunanistan'a verilmemiş olan ve dolayısıyla bize ait olması gereken bütün adalar ve kayalar konusunda Atina'nın müzakereden kaçınması halinde Türkiye bu adalar ve kayalıklara el koyacağını açıklamalıdır.

* Atina, Ege'deki bütün sorunları Türkiye ile doğrudan müzakere etmemekte ısrar edecekse, Türkiye'nin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla harekete geçeceği ilan edilmelidir.

* Kıbrıs meselesinde ise Türkiye ile KKTC hemen ortak bir açıklama yaparak federasyon amaçlı görüşmelere son verildiği ve bundan sonraki çözüm parametresinin sadece iki bağımsız/egemen devlet olduğu ilan edilerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin adı Kıbrıs Türk Cumhuriyeti şeklinde değiştirilmelidir.

* Mısır ile ilişkilerimizin ulusal çıkar esaslı olarak düzenlenmesi ve Mısır'ın Yunanistan'a destek veren politikadan uzaklaşarak bize yakın bir çizgiye çekilmesi yerinde olacaktır.

Sözcu - Deniz AYHAN

Hüsamettin Cindoruk TBMM Samsun Milletvekili Hüsamettin Cindoruk Yunanistan Lozan Antlaşması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER