Eşyalar da Konuşur
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eşyalar da Konuşur
24.05.2021 11:59:01

 

Eşyalar da Konuşur

Çocuk aklın idrak kulağı uykudadır. Ancak insanın ömrü kısaldıkça idrak kulağı yavaş yavaş uyanmaya başlar. Yaşlı adamın biri, akıllı bildiği dostuna '’ sanki dedi etrafımdaki eşyalar ve hayvanlar benimle konuşuyor yoksa banamı öyle geliyor diye sordu. Arkadaşı, hayır onlar var olduğu günden beri seninle konuşuyor ama sen duymuyor anlamıyordun. Ömrünün azlığı ibret kulağını uyandırdı onun için yeni yeni duymaya anlamaya başladın'' diye cevab verdi.

Belli bir tecrübeye ve olgunluğa gelmedikçe insan eşyanın sessiz seslerini  konuşmalarını duyamaz anlamaz. Pek az insan derece derece bu dilsiz sessiz sözlerin cevablarına aşina olur. Aşinalığı arttıkça olgunlaşır gelişir. Kimi sesle konuşur görüşür, kimi eşyayla, kimi gözle, kimi kalblerle.. Canlı cansız alem sessiz bir dil ile herkesle konuşur bir şey söyler. Bunun bize ne faydası var demeyin. İlmin ve marifetin bir çoğu bu arazlardan zuhur ediyor. Her ne olursa olsun eşyayı konuşturmak ve onunla konuşmak verdiği mesajı almak ders çıkarmak büyük bir marifettir.

Arif kimseler hikmetin hem avcısı hemde avı olurlar. Burada işler sapa sarpar, tersine işler ve anlayışlar devreye girer. Sana göre aslanın avı ceylandır ama hikmete göre ceylanın avı aslan olur. Av ve avcı kimine ceylan suretinde kimine aslan suretinde görünür. Yani avcı av olur ,av avcı olur. Bir'' den bakarsın ki ortada ne av nede avcı kalır. Hikmet hakikatin teşrifatıdır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER