Evet İş İş İş! Valimiz Doğru Söylüyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Evet İş İş İş! Valimiz Doğru Söylüyor
13.11.2020 06:37:07

 

Evet İş İş İş! Valimiz Doğru Söylüyor

İl Valimizin DESOB toplantısında vatandaşımızın sık sık iş talepleriyle etrafında toplandığını söylemesi, bu mevzuu dert etmesi bana dikkate değer geldi, bu münasebetle iş ve işsizlik konusunda iki kelam etmek istiyorum.

Peygamberimiz(sav) “Kadel fıkru en yekune küfren”(Fakirlik neredeyse insanı küfre yaklaştırıyor) diyerek işsiz aşsız bir insanın haleti ruhiyesini veciz bir tarzda ortaya koyarken, “El kasibu hebibüllah”(Çalışan insan Allahın sevgili kuludur) ifadesiyle de çalışmanın bizzat ibadet olduğunu beyan ediyor.

İkinci hadis çalışanları mutlu/motive ederken birinci hadis yetkili etkili insanları ilgilendiriyor galiba. Bir ülkede vatandaş “Ne iş olsa yaparım” diyorsa orada kusur devletindir. Onun için birçok gelişmiş ülkelerde orta öğretim okullarının %80’ni meslek %20’si akademik okullardır. Bizde ise tam tersi. En büyük yanlış burada başlıyor.

Tabi Fulbirght anlaşması gereği eğitim öğretimizin temelini oluşturan, ona ayar veren komisyonun 8 üyesinde 4’ü Amerikan vatandaşı olursa halımız böyle olur! Üstelik komisyon başkanlığı ABD misyon şefinde, oylar eşit çıkarsa başkan hangi taraftaysa o tarafın reyi kabul edilir. 1949’da yapılan bir anlaşma, gel de kahrolma, bunu başka bir yazıya bırakalım.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER