Fiyatlar İle Ücretler Neden Adaletle Ayarlanamıyor (1)
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Fiyatlar İle Ücretler Neden Adaletle Ayarlanamıyor (1)
29.12.2020 08:11:49

 

Fiyatlar İle Ücretler Neden Adaletle Ayarlanamıyor (1)

İNSAN,  bütün hayat sahiplerinden çok yüksek, mümtaz ve müstesna olarak, hassas, acip, lâtif ve ince bir mizaçla yaratılmıştır. O yapısı yüzünden, insanda çok çeşitli arzular meydana gelmiştir. Meselâ, insan, en seçkin şeyleri ister, en güzel şeylere meyleder, ziynetli, süslü şeyleri arzu eder, insaniyete lâyık bir gelir ve şerefle yaşamak ister. Yaratılıştaki yapısından gelen, bu fıtri ve zaruri ihtiyaçlarını, istediği gibi güzel bir şekilde elde etmekte çok sanatlara ihtiyacı vardır. O sanatlara vukufu olamayacağından, diğer insanlarla yardımlaşmaya mecbur olur ki; her birisi, çalıştığı sahadaki ürettikleriyle diğer insanlara mübadele, değiş-tokuş şeklinde yardımcı olsun.

İşte bu sebeple insanın SOSYAL bir varlık olması önemli bir gerçektir. Bu durum Hukuk Fakültelerinde okutulan bir derste de insanlığın ilk çağlardan itibaren bu problemi değiş tokuşta anlaşarak halletmeye çalıştığı anlatılır. Tabi ki bu insanlar terakki ettikçe değiş-tokuş şeklini değiştirmiş her malın ve çalışmanın bir fiyata bağlanması, çalışanlar için ücret ve maaş şeklinde bir ödeme tespit edilmeye başlanmıştır. Ancak akıllı ve  güçlüler o zamanda da hukuku bozup kendi menfaatlerini esas almıştır.

​Fakat insanın yaşamasında zaruri olduğu için verilen Arzular, Gadap ve Akıl Rabbimiz tarafından imtihan için sınırsızca ve insanın tamamen hür iradesiyle, terakkisini temin etmek için, bu kuvveler serbest bırakıldığından, muamelâtta zulüm ve tecavüzler olmuştur. Bu tecavüzleri önlemek için, devletler ücret, maaş ve fiyatların adaletle tespitinde maalesef hala muvaffak olamamaktadır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER