Göçmenlerin Trajedileri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Göçmenlerin Trajedileri
21.12.2020 10:18:44

 

Göçmenlerin Trajedileri

İnsanların doğduğu yerleri bir daha geri dönememek üzere terk etmesi, ölümü göze alarak aç ve sefil bir şekilde yollara düşmesi, belirsizliğe doğru akıp gitmesi kolay bir şey değildir. Son yıllarda doğudan batıya doğru oluşan göçmen akını bir taraftan dünyanın dengesini değiştirecek boyutlara ulaşırken, diğer taraftan da ye yer yürek yakan trajedilere sahne olmaktadır.

 

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) verilerine göre dünyada 276 milyon insan göçmen durumundadır. Yüzde 48’i kadınlardan oluşan göçmenlerin dünya nüfusuna oranı yüzde 3.5’tir. Bu oranın 166 milyonu Avrupa ve Asya’da yaşamaktadır.

 

Doğudan batıya doğru aylarca yollarda kalan, plastik botlar içinde denizlerde ölüme meydan okuyan bu insanların hedefleri, rahat bir yaşam için batı ülkelerine ulaşmak ve hayatlarını buralarda devam ettirmektir. Sadece 2015 yılı verilerine göre bu amaçla yollara düşen 1.8 milyon düzensiz göçmenin, bir milyonu deniz yolunu kullanarak hedeflerine ulaşmaya çalışmıştır.

 

Her gün neredeyse haberlere konu olan göçmenler için Türkiye hedef ülke değildir. Doğudan batıya doğru kara ve deniz yolu güzergâhında ve kavşak noktasında olan Türkiye, göçmenler için batıya ulaşmada transit geçiş alanı olarak görülmektedir. Türkiye’de kalan göçmen sayısı çok da fazla değildir.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER