Hadisi Şeriflerin Önemi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hadisi Şeriflerin Önemi
30.10.2020 06:35:24

 

Hadisi Şeriflerin Önemi

Kur'an-ı Kerimden bir ayet okunduğu zaman, bunun anlamını tefsirlerden öğrenilmelidir. Zira Arapçayı çok iyi bilen insanlar dahi bazı ayetlerin anlamını çözmekte aciz kalmaktadır. İşte bu noktada hadis-i şerifler çok önemli bir rehber olup Müslümanlara yol göstermektedir.

Hadis ilmi öğrenildiği ve tatbikata sokulduğu takdirde İslam kültürü ve medeniyeti gün yüzüne çıkar. Ne zaman ki hadisler okunup anlaşılmaz olur veya hadislerden uzak kalınır işte o zaman tehlike çanları çalıyor sirenler bağırıyor demektir.

Günümüzde bize dayatılan Batı felsefesi ile yoğrulmuş ve papaz kılıklı teologlar tarafından doldurulan ilahiyat fakülteleri toplumumuzda büyük yaralar açmışlardır. İslam’da olmayan ne kadar batıl fikir varsa yeniden alevlendirilmiştir. Özellikle hadisi şeriflere düşman bu insanlar, fitne ateşini içimize atıp zehirlerini kusmaya başlamışlardır.

Eğer hadis-i şerifleri çok okur ve onları gündelik yaşama tatbik edebilirsek hem dünyada hem de ahirette saadete ulaşabiliriz. Bu nedenle hadis kültürümüzü çoğaltmak mecburiyetindeyiz. Mümkün olduğunca çok hadis öğrenerek din düşmanlarının tuzaklarına düşmekten kurtulabiliriz.

Bediüzzaman’ın eserlerinde hadislerin yeri çoktur. En hacimli eseri olan 19. Mektup başlı başına hadislerle yoğrulmuş bir kitaptır ve tamamen Peygamber Efendimiz’in (asm) hayatını ve mucizelerini anlatmaktadır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER