İmkansızlık Meselesi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İmkansızlık Meselesi
07.01.2021 10:02:23

 

İmkansızlık Meselesi

Black isimli bir Hint filmi vardı, izleyenler vardır. Görmeyen, duymayan, konuşamayan küçük bir kızı eğitebileceğini iddia eden bir öğretmen ve öğrencisini anlatıyordu film. Öğretmen ona bir şekilde iletişim kullanmayı ve kelimeleri öğretmişti. Öğretmediği tek kelime ise “imkansız”.

Okuduğum bir kitapta, küçüklüğünde “sen bu işi yapamazsın, sen beceremezsin” gibi telkinlerle büyümüş bir adamın büyük bir işte üst düzey bir mevkie geldiğinde dahi, o küçüklüğündeki cümlelerin tahribatından müteessir olduğu haller yaşadığını,mesela topluluk önünde konuşmaya bir türlü cesaret edemediğini yazıyordu. Ben de küçüklüğümde bir derste “şu soruyu sen çözemezsin” gibi ifadelere nasıl sinir olduğumu hatırladım. Baştan bu tutumumu ego olarak tanımlıyordum ama aslında ene denilen unsurun haklı olarak kendine konduramadığı bir söz olduğundandı bu tutum. Çünkü o ene dediğimiz şey kendisini anlayalım diye insana verdiği bir donanımdı Halık-ı Hakîm’in. Nasıl ki O’nun için imkansız yoksa biz de bir türlü konduramıyoruz imkansız kelimesini yüreğimize.

Ehl-i dünya, Müslümanların Mars’ta su aramadıkları için ufkunun dar olduğu kanısında hemfikirdirler. Oysa onlar imkansızın sınırlarını zorluyorlar, evrenin en ulaşılmaz köşelerine ulaşmaya çalışıyorlar. Bunlarsa Müslümanları hiç ilgilendirmiyor. Acaba dedikleri gibi bir Müslüman’ın ufku dar mı?

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER