İnsan Noksanını Tamamlayan Varlıktır
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İnsan Noksanını Tamamlayan Varlıktır
16.08.2022 10:56:13

 

İnsan Noksanını Tamamlayan Varlıktır

İnsan noksanını bilen ve noksanlığını tamamlayan bir varlıktır.

Noksanını bilmeyen olduğu yerde kalan varlığa âdem denmez. Zira her şey bilmekle başlar. Allah ''allemel esma'' sırrını sadece Hz Âdem babamıza bildirmiştir başka bir varlığa bu sırrı vermemiştir. İşte insan bu sırra çok dikkat etmeli üzerinde çok düşünmelidir. İnsanı yaratılmışlardan farklı ve üstün kılan bir özellik bu sırdır.

Allemel esma yani isimler varlığın cevheridir. Varlık bu vesile ile mana ve süret bulur. Bir''AMÂ'' da iken tenezzül ederek  manalara isimlere ondan suretlere yani varlığa dönüşür yani devran eder. (Tirmizî, “Tefsîr”, 12; Müsned, IV, 11). Suretsiz ve manasız isim olmadığı manasız bir isim ve surette olmaz. Hayal dahi olsa suret yine mana taşır.

Noksanlığımız bu sırrı öğrenmekle ve anlamakla tamamlanır. Her akıl yetisi yani anlayışınca kendi rabbini bulur. Bu konu önemlidir. İnsan yetindiği bilgi ile karar kılar öylece inanırsa bu onun zannına göre rabbi olur. Halbuki alemlerin rabbi olan Allah Rabbül erbab'' tır yani rablerin rabbidir. O her şeyden münezzehtir. Bu meseleyi iyi  anlamak ve  çözmek ile yükümlüyüz. Kim kendini daha iyi bilirse rabbini bilir sözü bu manada ifade edilmiştir.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

İnsan Noksanını Tamamlayan Varlıktır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri