İnsanları Dinden Soğuttunuz!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İnsanları Dinden Soğuttunuz!
10.09.2020 15:00:59

 

İnsanları Dinden Soğuttunuz!

Başlıktaki ifade son dönemde adeta bir klişe olarak gündem oluşturmaktadır. Falanca hocaya, tarikat şeyhine ve lidere kızan, ağızlara pelesenk olmuş bir vaziyette önünü arkasını düşünmeden ezbere buna sarılmaktadır.

Meseleyi sosyolojik olarak tahlil ettiğimizde altından neler çıkacağına bir bakalım. Bu durum, günümüzde kitle iletişim araçlarının yaygın olmasına bağlı olarak oluşturulan algının sürü psikolojisi ile genel kabul görmesinden başka bir şey değildir. Bu algı her türlü mecrada sürekli tekrarlandığında kimse, “Acaba?” Diye sorgulamadan doğruymuş gibi kabul etmesi kırılma noktası olmaktadır.      

Mesela bir tarikat şeyhi, ”Elimi öpen cennete gider!” dediğinde etrafında bulunan kırk bin müridi bunu sorgulamadan kabul ediyorsa burada büyük bir sorun var demektir. Şeyh bu kadar insanı ya hipnotize ederek kendine bağlamıştır ya da akıl denen nimet heba edilmiştir.

Bu ritüelin kilisede papazın günah çıkarmasından ne farkı vardır? Yüce Allah Kur’an’da birçok ayette, “Akıl etmez misiniz?” diye ikaz ederek yapılan işlerin akıl ve mantık süzgecinden geçirilmesi tavsiyesinde bulunmaktadır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER