Advert
İşte Türkiye’nin En İtibarlı 100 Mesleği!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İşte Türkiye’nin En İtibarlı 100 Mesleği!
03.09.2020 18:07:51

 

İşte Türkiye’nin En İtibarlı 100 Mesleği!

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Lütfi Sunar tarafından gerçekleştirilen Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması’nın bu yıl sonuçları açıklandı.

Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması’nın 2020 sonuçları, aynı araştırmanın beş yıl önceki sonuçları ile de karşılaştırıldı ve böylece mesleklerin son beş yıl içinde nasıl bir itibar kaybı/kazanımı yaşadıkları ortaya konuldu.

Ayrıca araştırmaya göre Türkiye’deki çalışanların yüzde 71’i, işinin değerine uygun olduğunu düşünüyor.

 

TÜRKİYE’NİN EN İTİBARLI 10 MESLEĞİ

Tıp doktorluğu

Hakimlik

Üniversite profesörlüğü

Pilotluk

Büyükelçilik

Valilik

Diş hekimliği

Yüzbaşılık

Generallik

Avukatlık

 

TÜRKİYE’NİN EN AZ İTİBARLI 10 MESLEĞİ

Ütücülük

Ayakkabı boyacılığı

Çöpçülük

Seyyar satıcılık

Kapıcılık

Falcılık

Gündelik temizlikçilik

Hamallık

Düzensiz işlerde işçilik

Dansözlük

Mesleklerin itibar sıralaması

2020 sonuçları ile 2015 yılında yapılan araştırmanın karşılaştırmalı sonuçları incelendiğinde milletvekilliğinin 11 sıra, belediye başkanlığının 5 sıra, muhtarlığın 25 sıra, Kasiyerliğin 16 sıra, büro elemanlığının 20 sıra, sekreterliğin 27 sıra, resepsiyonistliğin 14 sıra, stüdyo fotoğrafçılığının da 21 sıra yükseldiği görülüyor.

 

Aynı karşılaştırmada yerini kaybeden mesleklere baktığımızda ise bir önceki araştırmada 4. sırada yer alan öğretmenliğin 10 sıra, eczacılığın 13 sıra, maden işçiliğinin 46 sıra, çiftçiliğin 43 sıra, imamlığın 37 sıra, mandıracılığın 34 sıra, vinç operatörlüğünün ise 31 sıra gerilediğini görüyoruz.

 

FARKLI MESLEKLER

Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması 2020, farklı cinsiyetlerin mesleklere bakış açısını da ortaya koyuyor. Zira kadınlar; psikologluk, milletvekilliği, aktristlik, müzisyenlik, astsubaylık ve avukatlık gibi mesleklere erkeklere oranla daha yüksek puanlar verirken erkekler; ayakkabı boyacılığı, hamallık, vinç operatörlüğü, futbolculuk, imamlık gibi mesleklere kadınlardan daha fazla puan verdi.

 

Araştırmaya göre Türkiye’deki çalışanların yüzde 71’i yaptıkları işin değerlerine uygun olduğunu; yüzde 70’i ise çalışmasının iş yerinde takdir gördüğünü ve işinden memnun olduğunu belirtiyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Doç. Dr. Lütfi Sunar En İtibarlı Meslek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert