İstiklal Marşı, Mutlu Eder Arşı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İstiklal Marşı, Mutlu Eder Arşı
13.03.2021 07:41:57

 

İstiklal Marşı, Mutlu Eder Arşı

Muhterem dostlar yaşadığımız eski devletin despot anlayışı, öğretilen tarihin taraflı oluşu, inanç ve kültürümüzle barışık olmamamsı genel olarak bize yanlışları doğruymuş gibi dikte etti. Biz de yaşadığımız gibi inanmak durumunda kaldık galiba.

 

İlk Meclis, Meclisin ürettiği değerler, milli iradenin Mecliste tecelli edilmesi her biri insanımızın duygularına tercüman olan müktesebatımızdandı. İşte 12 Mart 1921 tarihinde Meclis tarafından kabul edilen İstiklal Marşı da bu değerlerden biridir.Tıpkı 23 maddelik 1921 anayasası gibi.

 

Bu değerlerde halk vardır, millet vardır, memleket vardır, iman ve izan, inanç ve kültür vardır. Bu değerler yeri ve millidir. Bu değerler bir kenara bırakılıp 1924 anayasası yapılınca hayat hercu merc oldu, toplumun huzuru kaçtı, o gün bu gündür bir türlü toparlanamıyoruz. İşin kötü tarafı o anayasalardan kalan kimi kırıntı yanlışları tabu haline getiren bir kısım vatandaşlarımız var.

 

İstiklal maşında iman var, ezan var, mahrem ve mabet var, şüheda var, vatan ve toprak var, istiklal ve bağımsızlık aşkı vardır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER