Kenevirin 52 Bin Değişik Kullanım Alanı Var!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kenevirin 52 Bin Değişik Kullanım Alanı Var!
07.11.2020 08:12:19

 

Kenevirin 52 Bin Değişik Kullanım Alanı Var!

İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Plan Bütçe Komisyonu Üyesi ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bütçesinde Samsun’un Vezirköprü ilçesinin kenevir üretmek için hasat makinesinin olmadığından bahsetti. Bunun üzerine Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, Samsun’un Vezirköprü ilçesine bir hasat makinesi sözü verdi.

Her parçası altın kıymetinde olan bir ürünü Türkiye değerlendiremiyor

 

Komisyonda Türkiye’nin ve Samsun’un sorunlarından bahseden Usta, endüstriyel kenevir için literatür taraması yaptıklarını ve 52 bin değişik kullanım alanı olduğunu öğrendiklerini söyledi.

 

Usta, ‘’bunun lifi para, tohumu para, odunu para, çiçeği para, yaprağı para, kökü para. Her şeyi para olan, her parçası altın kıymetinde olan bir ürün var, bu ürünü Türkiye değerlendiremiyor’’ dedi.

 

Vezirköprü’de neden hasat makinesi yok? Devlet niye bunu alıp da vermiyor?

 

Vezirköprü’de hasat makinesinin olmadığını, insanların zor şartlar altında keneviri elle hasat edip, elle ayıkladığına vurgulayan Usta, Bakan Pakdemirli’den Vezirköprü için hasat makinesi istedi.

 

Usta: ‘’Sayın Bakanım, Türkiye'de kenevirle ilgili hasat makinesi yok biliyor musunuz? Vezirköprü'de bir tane hasat makinesi yok. Elle hasat etmek, tohumunu elle ayıklamak o kadar zor ki, insan cayıyor işte’’. Tarım Bakanlığı’nın Vezirköprü’ye neden bir hasat makinesi vermediğini soran Usta, ‘’devlet neden bunu alıp vermiyor, bu kadar mı zor?’’ dedi.

 

Bunun üzerine Bakan Pakdemirli, ‘’Erhan Bey’in bir talebi vardı hasat makinesiyle ilgili, TAGEM’in de bir çalışması var, bir tane Samsun’a tahsis edebiliriz’’ diyerek Samsun için, Vezirköprü için, bir hasat makinesi sözünü verdi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Kenevir Samsun Milletvekili Erhan Usta Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Samsun Vezirköprü Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli Bekir Pakdemirli Türkiye Erhan Usta
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER