Kılıçdaroğlu'ndan Hdp ve Akşener'le İttifaka Yeşil Işık!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kılıçdaroğlu'ndan Hdp ve Akşener'le İttifaka Yeşil Işık!
18.08.2017 10:32:39

 

Kılıçdaroğlu'ndan Hdp ve Akşener'le İttifaka Yeşil Işık!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'HDP ve Akşener'le ittifak yapar mısınız?' sorusu üzerine 'Temel konularda uzlaşırsak sorunumuz yok' dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemekte, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP ve Meral Akşener'in kuracağı partiyle ittifak yaparmısınız?" sorusu üzerine Kılıçdaoğlu, "Temel konularda uzlaşırsak sorunumuz yok" ifadesini kullandı.

İşte o görüşmeden satır başları;

TEMEL KONULARDA UZLAŞIYORSAK SORUNUMUZ YOK

(HDP ve Meral Akşener’in kuracağı partiyle ittifak yapar mısınız? sorusu üzerine)

"Çağdaş uygarlığı yakalamak için ne gerekiyorsa, demokratik parlamenter sistem, yargı bağımsızlığı, düşünceyi ifade özgürlüğü, kadın erkek eşitliği, din, vicdan özgürlüğü, önce temel konularda uzlaşacağız. Bu temel konularda kimlerle uzlaşıyorsak sorunumuz yok. AKP, bunu alıp sağ sol ekseni üzerinden, muhafazakar ve diğerleri üzerinden götürmek istiyor. Kimse, bu tuzağa düşmez. Kendileri söyler, kendileri oynar. Referandumda kimse bu tuzağa düşmedi."

AKP’NİN OYU YÜZDE 45 GÖZÜKÜYOR

"Bugün referandum olsa ‘hayır’ oyları fazla çıkacaktır. O gün anlattıklarımın doğru olmadığına inanan bir kesim vardı, tamamının doğru çıktığını herkes gördü. Yüzde 60 çıkar, ki Erdoğan’ın önündeki sonuçlarda AKP’nin oyu yüzde 45 gözüküyor. Kan kaybettiklerini biliyorlar. (İlhan Kesici’nin cumhurbaşkanı adayı olacağı iddiaları konusunda) Herkesin ismi olabilir, olayı kişilere indirgeyip tahminde bulunmak doğru değil."

HER PARTİ ADAYINI GÖSTERECEK

"2019’a vaktimiz var, bugünden tavır takınmak doğru değil. Gördüğüm kadarıyla her parti kendi adayını gösterecek. Demokratik parlamenter sisteme inanmış olacak, tarafsız olacak, cumhurun başkanı olacak, anayasada ettiği yemine sadık olacak, yargı bağımsızlığı gibi konularda görüş birliği içinde olacak, bu çerçevede karar verilecek. Parti olarak ilkelerden yola çıkarak oyumuzu kullanacağız. İlkelerden yola çıktığınız zaman sorun kendiliğinden çözülür, kişilerden yola çıktığınız zaman olmaz."

RAKİP GÖRDÜĞÜ HERKESİN TASFİYESİNİ İSTEYECEK

"Bugün başkanlık seçimi olsa Erdoğan kaybedeceğini gayet net biliyor. Az önceki niteliklere sahip cumhurbaşkanı adayı karşısında kaybedeceğini biliyor. 2019’a giderken rakiplerine karşı her türlü hukuk dışı yolu deneyecek. Rakip gördüğü herkese, salt ben, salt Meral Hanım (Akşener) açısından değil. Kimi engel görüyorsa, tasfiyesini isteyecektir. Ama asla başarılı olamayacak."

chp Kemal Kılıçdaroğlu Meral Akşener hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER