Kimdir Bu Piyasalar?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kimdir Bu Piyasalar?
16.11.2020 09:21:06

 

Kimdir Bu Piyasalar?

Her sektörün kendine özgü kavram ve jargonu vardır. Ekonomi konusu herkesi ilgilendiren bir dal olduğu için de gün içerisinde bu konuda birçok söyleme muhatap oluruz. Bu söylem ve kavramları öylesine kanıksamış ki çoğu zaman ne demek istendiğini düşünmeyiz bile. Otomatik refleks olarak tepkisiz bir şekilde anlamış gibi yaparak üstünde durmayız.

Mesela ekonomik konulardan bahsederken piyasa kavramı sıklıkla kullanılır. “Piyasalar satın aldı, piyasalar tepki verdi, serbest piyasa, piyasa ekonomisi” gibi birçok ifade günlük hayatın bir parçası olmuş durumdadır.

En basit tanımı ile piyasanın tanımına baktığımızda; alıcı ile satıcıların buluştuğu ve karşılıklı takas ya da mübadelenin yapıldığı yer olarak ifade edilir. Satıcı davranışları arz ve alıcı davranışları da talep olarak değerlendirilir. Bunlar kendi aralarında en basitinden en karmaşığına kadar birçok iletişim ve etkileşime girdikleri doğrudur. Yine bir mala olan talep o malın fiyatını artırır. Bunun yanında arzın fazla olması fiyatları aşağıya çeker. Bütün bunları kendi lehlerine çevirmek için kurumsal dış güçler kartel ve tröst oluşturabilirler. Özet olarak mesele sanıldığından çetrefilli ve karmaşıktır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER