Kitapsız Yaşayamayanlar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kitapsız Yaşayamayanlar
02.02.2021 07:16:58

 

Kitapsız Yaşayamayanlar

Kitap müptelâlılığı veya kitapla yaşamak elbette gaye değil. Gaye, Müslümanca amel üzere yaşamaktır. Bu amel üzere yaşanan hayatın en güzel unsurlarından biri olan kitapla yaşamanın irfanî zevkini yok saymak mümkün değil.

 

Kimlerdir kitapsız yaşayamayanlar? Kitapsız yaşayamanların cezbeli hayatını merak edenler için Dursun Gürlek’in “Çınaraltı’nda Kitap Sohbetleri” (ilk baskıları Çınaraltı Kitap Sohbetleri adını taşımaktadır) sürükleyici ve o dünyayı yaşatıcı bir kitap... Kitabın daha “önsöz” ünde başlıyor kitap âşıklarının çarpıcı bir hikâyesi. Adı sanı zikredilmemiş bir kitap âliminin kitaplarla hemdem olduğu bir vakitte, devrin en zorlu halifesinin dâvetine icabet etmeyişinin arkasındaki irfanî tavrı öğrenmek istemeyen bir kitap tiryakisi ollabilir mi? ilim irfan ehli için ders çıkarılacak bu müthiş hâdisesinin hülâsası şöyle:

 

Kitaplarından ayrılamayıp halifenin dâvetini geciktiren âlim

 

Abbasi halifelerinden biri sohbet etmek için devrin âlimlerinden bir zatı sarayına dâvet eder. Dâveti bildirmek için âlimin evine giden saray görevlisi kitapların ortasında oturan âlime, halifenin kendisini saraya dâvet ettiğini söyler. Kitapların âşığı âlim; “Mü’minlerin Emiri’ne söyleyiniz; şu anda yanımda bulunan ilim, irfan ve hikmet ehli insanlarla sohbet ediyorum.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Ahmet Doğan İlbey
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Advert
GALERİLER