Adnan ÖZ Merhamet
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Merhamet
Adnan ÖZ

Merhamet

Merhamet insani bir duygudur. İnsanların genetiğine işletilmiştir. Merhametin her insanda farklı oluşu

Fıtratla ilgilidir. Kimi insan insana merhamet ederken kiminin de hayvana merhameti öne çıkarır.

Aslolansa insanın bütün yaradılana merhamet etmesidir.

Geçen  bir sabah  Alparslan bulvarı üzerindeki eski adı Orkide yeni adı şehit  Ömer Halisdemir parkına bir uğradım belediye  tadilat yapmıştı nasıl olduğuna bir bakayım dedim.

Parkın içinde bir bayan bir şeylerle uğraşıyordu yanına gittim kolay gelsin dedim.

“sağolun” dedi. Eldiven takmış kedilere kızarmış piliç ayıklıyordu masanın üzerinde poşetlerde onlarca kızarmış ama dünkü olduğunu öğrendiğim piliçler vardı. Ne yapıyorsunuz diye sordum.

Kendinden emin bir şekilde “kedilere, köpeklere yemek veriyorum” dedi.

İnsanlar rahatsız olmuyorlar mı dedim. “ne rahatsız olacaklar insanlar evlerinde karınları tok bu hayvanları düşünen yok” dedi.

İyi ki sizi belediyeye şikayet etmiyorlar dedim. O da “etseler ne olacak ben belediyenin yapması gerekirken yapmadığı işi yapıyorum” dedi.

Atakum belediyesinin mama park yaptığından bahsettim ve bende Atakum belediyesinde meclis üyesiyim dedim. Mama parklara teşekkür ederek bunların bütün belediyelerin yapması gerektiğini ve sayılarının artması, her yere yapılması gerektiğini söyledi ve “Allah rızası için bu hayvanlara sahip çıkın” dedi.

Bende bizim dinimiz bütün canlıların,  otlar ağaçlar dahil korunması gerektiğini emreder hayvanları sevmeyen insanları sevemez, hayvanlara merhamet etmeyen insanlara da merhamet edemez dedim.

Peki, şikâyet olursa diye korkmuyor musunuz dedim. O da “benim vicdanım ve arkamda Allah’ım var neden korkayım” dedi. Tavrı belli ediyordu kedilere ve köpeklere sahip çıkılmıyor diye hem yöneticilere hem de insanlara kızıyordu.

Yaptıklarını anlattı, aracında da tavuklar varmış lokantalardan ucuza aldığı tavuklarla park park dolaşıp kedileri, köpekleri besliyormuş kendisini bu işe adamış.

Bir ara ona, insanlardan da aç sefil olan var kedileri, köpekleri kimse önemsemez demek istedim ama alacağım cevap ben kedilerle ilgileniyorum sizde insanlarla ilgilenin olur diye bunu demekten vaz geçtim. Ben bir gazetede köşe yazıyorum bunu da yazabilirim dediğimde “memnun olurum bu hayvanları da Allah yarattı, biz bu hayvanlardan da hesaba çekileceğiz insanları bu konuda daha duyarlı olmaya davet et” dedi.

Enam suresi 38.Ayette. Dört ayağı ile yere basanlar, iki kanadı ile uçanlar, toprağa kök salanları da ben yarattım. Onların da hisleri vardır. Diye buyuruyor yaradan. “ YARADAN BU CANLILARIN KORUMASINI  YARATILMIŞLARIN EN YÜCESİ OLAN İNSANA BIRAKMIŞTIR”.

Yaratılmış mahlukata merhamet etmek insani ve vicdani bir şeydir...

Adnan öz

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER