Vehbi KARA Ahir Zaman Hadisleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ahir Zaman Hadisleri
Vehbi KARA

Ahir Zaman Hadisleri

Bediüzzaman yanındaki not defterinde 33 tane hadis-i şerifi yazmış ve muhafaza etmiştir. Bunların bazılarını, kendi kalemiyle tashih edip, bazı Arapça ve Türkçe notlar ilave etmiştir.

Risale-i Nur'un ilim talebesi şerefini kazandıran ve ilim içinde hakikate bir yol açan mesleğini, bu hadis-i şerifler açıkça göstermektedir. İşte bunların önemli bir kısmı, ilim öğrenmek ile alakalıdır. Bu hadislerden 26 tanesini daha önce paylaşmıştık. Şimdi ise bunlardan ahir zaman ile ilgili olanlarını paylaşalım. Ki günümüzde cereyan eden ve anlaşılmasında güçlük çektiğimiz olayları hadislerin ışığında görmek fırsatı doğsun.

Hem ilimle hem de ahir zaman ile ilgili olan bazı hadislere burada tekrar yer verilmiştir. Bu nedenle sayısı 33’ü aşmış gibi görünse de sizleri yanıltmasın zira iki defa yazılmıştır…

1-“Cenab-ı Hak şu ümmetin üstünde hem deccalın kılıncını, hem de büyük harbin kılıncını beraber cem etmeyecektir.” ( Mülaheme-i Kübra olan ikinci Harb-i Umumi, âlem-i İslam'ı hırpalamadığı işaretiyle, İslamlar içinde bir deccal, alem-i İslam'ı başka bir surette hırpalayacak.)

2-“Hilafet-i İslamiyye, babamın kardeşi amcam Abbas'ın oğullarından zail olmayacak. Ta onu deccala teslim edinceye kadar.”

3-“Şedid, kuvvetli, kahraman o değildir ki, insanları mağlup etsin. Belki kahraman odur ki, gadap ve hiddet anında, nefsini mağlup eder.”

4-“Halk-ı Ademden (A.S) ta kıyamete kadar, alem-i insaniyyet arasında, deccal hadisesinden daha büyük bir umur, mes'ele yoktur.”

5-“Mütekellimden birisi gelecek, Kur'an'ı (Kur'an'ın hakikatlarını) öyle bir tarzda ders verecektir ki, ondan sonra, onun gibi o ders ve talimi veren olmayacaktır.”

6-“Cenab-ı Allah (C.C), mü'min kulunu tecrübe ve imtihan için, musibet ve belaya giriftar eder. Fakat, O'nun bu iptilai ve denemesini, o mü'min kulunun üstünde keramat ve ikramını izhar içindir.”

7-“Said, fitnelerden uzak kalmış kimse, musibet ve fitneye giriftar olduğu halde, sabreden kimsedir. Böyle adam ise, çok garip ve pek nadirdir.”

8-“Muhakkak fitne gelmektedir. İbadı (insanları) parça parça edecektir. Ancak âlimler ondan kurtulurlar.”

9-“Ahir zamanda, şiddetli ve dehşetli bir bela gelecek. Herkese isabet edecek. Ondan kurtulan olmaz. Ancak Allah'ın dinini bilen ve ona göre lisanıyla ve kalbiyle mücahede eden bir adam kurtulacak. O ise, ona geçmişlerin mesleği sebkat etmiştir. Bir de, Allah'ın dinini bilip, tasdik eden birisi kurtulacak.”

10-“Beni ademin en cömerti, en kerimi ve en sahisi benim. Benden sonra, onların en kerimi, en cevadı ise, bir recul, bir ademdir ki; o adem (hususi) bir ilim bilecek ve o ilmini neşredecektir. Kıyamet gününde müstakilen bir cemaat halinde baas olunacaktır.”

11-“Bizden gayrısına kendisini benzeten, bizden değildir. Sakın Yahudi ve Hıristiyanlara kendinizi benzetmeyiniz.”

12-“Cihadın en efdali odur ki, eğri yolda olup, Hakka karşı mümanaat gösteren en cebbar hükümdarlara, kumandanlara karşı hak söz söyleyendir.”

13-“Cihadın en faziletlisi, kişinin kendi nefsi ve hevasına karşı mücahade etmesidir.

Vesselam…

Vehbi KARA

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER