Vehbi KARA Bu Ülkede Necip Fazıl’lar Tükenmez
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bu Ülkede Necip Fazıl’lar Tükenmez
Vehbi KARA

Bu Ülkede Necip Fazıl’lar Tükenmez

Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan hakkında derginin mayıs sayısında yer alan yazı sebebiyle "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçundan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, mahkemeye sunuldu. İşte resmi tarih yalanlarını belgeleri ile ortaya koyan Necip Fazıl Kısakürek gibi Mustafa Armağan da korkutulup bezdirilerek köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor.

Necip Fazıl’ın hayatı hapislerde geçti. En büyük suçu da M. Kamâl’e karşı duruşuydu.  O da Tarihin çarpıtılmasına ve yalanlarla doldurulup halkın kandırılmasına tahammül edemiyordu. Özellikle Demokrat Parti gibi dindar siyasetçilerin yönetimde olduğu zamanları çoğunlukla zindanda geçirdi.

Şimdi de benzer bir durumu yaşıyoruz. 15 Yıllık Ak Parti iktidarı sonunda geldiğimiz durum gerçekten çok üzücü. Kamalistlerden daha çok hükümet yetkilileri ve özellikle de Başbakan Yıldırım, M. Kamâl hakkındaki övücü nutuklarından vazgeçmedi. Bilmiyor ki bu nutuklar artık kabak tadı veriyor. Özellikle Ramazan gibi mübarek bir ayda böyle konuştukça milletin nefretini kazandığının farkında değil. Sanki ülkeyi tek bir kişi kurtarmış gibi bütün İstiklal Savaşının şerefini M. Kamâl’e veriyor. Ordunun başarısını bire indirip başarısızlıkları bütün millete vererek büyük bir zulüm işliyor.

Bağımsız ve tarafsız dediğimiz mahkemeler ise faşizm adına yapılması gereken ne varsa yapıp ülkeyi demir yumrukla yöneten “tek parti diktatörleri” üzerine toz kondurmamak için var gücü ile çalışıyor. Akılları sırasınca bu milletin hamiyetli ve gayretli insanlarını susturup gözdağı verecekler.

Kısaca söylemek gerekirse “Menemen kışkırtmaları” bitmiyor. Ne zaman halk uyanıp bilinçlenmeye başladı, derhal mahkemeler kurulup “tiz kellesini vurun!” diyerek baskı ve dayatmayı sürdürmeye çalışıyorlar.

İşte Bakırköy Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, Mustafa Armağan'ın "Derin Tarih" isimli derginin genel yayın yönetmeni olduğu belirtilerek, mayıs ayına ait 62. sayısının kapağında "Latife Hanım'ın 91 yıldır gizlenen mektubu", "Kemal Paşa çakma Napolyon'dur" başlıklarıyla Latife Hanım'ın fotoğrafının yer aldığı hatırlatılarak dava açılıyor. İddianamede, derginin 38-53 sayfalarında Armağan tarafından hazırlandığı anlaşılan "Latife Hanım konuşursa neler olur?" başlığı altında yazı dizisinin kaleme alındığı aktarılarak, yazı içeriğinde Atatürk'e hakaret içeren ibareler bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Emniyet Müdürlüğünce savcılığa adli yönden yasal işlemin yapılması talebinde bulunuluyor.

Dergide Atatürk'e hakaret içeren ifadelere yer verildiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı aktarılan iddianamede, derginin mayıs ayı sayısının toplatılmasına, basım, yayın ve dağıtımının durdurulmasına, el konulmasına yönelik nöbetçi Bakırköy sulh ceza hakimliğince karar alındığı, derginin 42 ve 43. sayfalarında Latife Hanım ve Atatürk'ün resimlerinin yan yana basılarak büyük puntolarla "Kemal Paşa büyük asker değil" başlığı, 46 ve 48. sayfalarında da büyük puntolarla yine Atatürk ile ilgili başlıklar yer alıyor.

Mustafa Armağan ise savcılıkta: "Alıntı yaptığım Rıfat N. Bali tarafından yazılmış 'New Documents On Atatürk The Eyes Of American Diplomats' adında 2007 basım tarihli kitabı delil olarak sunuyorum. Ben bu kitaptan alıntılar yaptım. Büyük insanların özel hayatları daima merak konusu olmuştur. Tarihteki devlet adamlarının özel hayatları her zaman araştırma konusu olmuştur. Yaptığımız işin formatı gereği tarihi konularla ilgili araştırmalar yapıyoruz. Yazımız araştırmaya dayanmaktadır. Yazının içeriği belgeye dayanmaktadır. Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret suçlamasını kabul etmiyorum. Yayında geçen Latife Hanım'ın mektubunun fotokopisi ya da aslı elimde yoktur ama haberde belirttiğimiz yabancı gazetede röportaj konusu olmuştur ve yayınlanmıştır. Ayrıca Türkiye'de çeşitli basın ve yayınlarda bu mektup defalarca gündeme gelmiştir." Diyerek olaya açıklık kazandırmıştır.

İşte nasıl ki Ticaniler çıkıp Atatürk heykellerini kırması sonucunda dindar insanlar hakkında devamlı surette işletilen 5816 sayılı kanun bizzat Menderes hükümeti eliyle icraata sokulmuş şimdi de 60 yıl sonra aynı tezgâhı ortaya koymaya çalışıyorlar. Menemen’de olduğu gibi uyuşturucu müptelası zavallı insanları hastanede iyileştirmek yerine kışkırtıcı hadislerde azmettirerek dindar insanların ve özellikle de tarihçilerin başlarına çorap örmektedirler.

Aradan 100 yıl geçmiş olsa da bu provokasyonlardan bıkmadılar; utanmadan hala aynı yaygarayı koparıp “Atama hakaret ettin” diye araştırmacıları susturmaya çalışıyorlar. M. Kamâl’e bağlılıklarını anlayışla karşılıyorum zira neredeyse tapınacak kadar büyük bir sevgi ile yaşatmaya çalışıyorlar. Fakat benim anlayamadığım mesele şu; adalet kavramını parti ismi yapan Erdoğan ve arkadaşları “nasıl bu düzmece oyunlara alet oluyor?” işte bunu anlamakta güçlük çekiyorum.

O halde hükümet üyelerine şu hatıramı aktararak bu vatanda dindar insanların asla sindirilemeyeceğini göstereyim:

Deniz Harp Okuldaki ikinci yılımda orucun yasaklanması nedeniyle yaşanan rezillikler okul komutanlarını da rahatsız etmiş bu sefer Ramazan orucu Türk öğrencilerine de serbest bırakılmıştı. Hatta oruç tutmak isteyen öğrencilerin isimlerini yazdırmaları istenmişti.

Sınıfımızdan 50–60 öğrenci ismini yazdırmıştı. Tabur komutanımız bu sayıdan hoşlanmamış olacak ki bütün öğrencileri bir araya topladı ve beklenen nutuğunu çekti. Yaz aylarına rastlayan Ramazan ayında oruç tutmanın çok güç olacağını spor ve askeri eğitimin yanı sıra derslerinde oruç tutmaya mani olduğunu söyledi. Daha bir sürü zırva şeyleri arkasına dizerek öğrencilerden açıkça oruç tutmamalarını istedi.

Bu esnada Okulun basketbol takımında oynayan ve başarılı bir oyuncu olan Volkan; “müracaatım var komutanım” diyerek taburun önüne çıktı. “Her türlü güçlüğe rağmen sınıf olarak oruç tutmak istediğimizi” söyledi.

Bütün sınıf arkadaşlarım onun bu hareketinden dolayı çok hoşlanmış daha sonra tebrik etmişti. Tabur Komutanı ise bir hayli sinirlenmiş “ne haliniz varsa görün” diyerek sınıfı selamlayarak ayrılmıştı.

İlginçtir, komutanın ayrılmasından sonra yeni bir liste yapılmıştı ve bu liste önceki listeye göre daha da çoğalmıştı. Bu olay bana şunu öğretti ki “Volkan’lar bitmez, bu asil millet; dinini ve namusunu daima koruyacaktır”.

İşte nice kıymetli insanla birlikte Necip Fazıl Kısakürek’i yetiştiren Bahriye Mektebi, şu hususu ispatlamıştır. Bu dindar millet; hamiyetli ve gayretli evlatlarını asla unutmaz hapiste süründürülmelerine tahammül edemez. Bunu yapanlara gereken dersi seçim meydanlarında vermiştir ve yine vermekten çekinmeyecektir.

İşte Ak Parti hükümeti bu durumdan ders çıkarmalı vatanperver insanların mahkeme kapılarında örselenmesine müsaade etmemelidir.  Özellikle de şu hususu unutmamalı; FETÖ örgütünün yargıya olan saygıyı yıkmak için sürdürdüğü çalışmaların farkına varmalıdır, vesselam…

Vehbi KARA

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER