Adnan ÖZ Dünya Kupası & Cristiano Ronaldo
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Dünya Kupası & Cristiano Ronaldo
Adnan ÖZ

Dünya Kupası & Cristiano Ronaldo

Bugün dünya kupası ve Cristiano Ronaldo’dan bahsedeceğim. Rusya’da ki Dünya Kupası finali Fransa  Hırvatistan arasında oynanan maç ile ve kupayı Fransa’nın kazanması ile sonuçlanmıştır. Maçın geneline bakıldığında Hırvatistan’ın üstünlüğü vardı ama sabırlı ve fırsatları iyi değerlendiren Fransa kupanın sahibi oldu. Bu dünya kupası birçok ilke sahne oldu. Tahminim en sıkıntısız dünya kupalarından biri olmuştur. Var sistemi sayesinde futbolcular daha kapsamlı izleniyor oluşlarından dolayı kasıtlı faullerden de kaçındılar. Toplamda dört kırmızıyla belki de dünya kupalarının en az sarı ve kırmızı kartları  gösterilen turnuvası olmuştur. Yeni uygulamaya sokulan var sistemi çok faydalı oldu. Final maçına da var sistemi damga vurdu ve bana göre kupanın Fransa’ya gidişini sağladı. Hırvatistan adeta rakibini eziyordu ve penaltı pozisyonu oldu hakem karar veremedi ve var sistemine müracaat etti ben Hırvatları tuttuğum halde penaltı olduğunu ama İnşallah hakem çarpma diye karar verir diye düşünürken bir açı vardı ki karar veremeyen hakemin penaltı kararı vermesine sebep oldu. Sonuçta ben istemesem de Fransa şampiyon oldu. Fransa’nın da taktir edilecek çok yönü vardı dünyanın en genç gol atan oyuncusunu sahaya sürebilmekte taktire şayandı. Gönül isterdi ki bu dünya kupasında biz olalım ve finalde Hırvatistan Cumhurbaşkanını biz teselli edelim.

Ama olmadı her fırsatta yendiğimiz Hırvatistan turnuvanın en iyi topunu oynayan takımlardan biriydi ve hakederek finale geldiler. Var sisteminden olsa gerek hakemlerde çok hata yapmadı. Ve turnuvanın Rusya’da yapılması futbolseverlerin yaz sıcağından bunalmadan bir turnuva izlemelerini sağladı. İnşallah bundan sonraki ilk turnuvaya katılır ülkem insanını bu heyecandan mahrum etmeyiz.

CRİSTİANO RONALDO

O bir efsane ve o efsaneyi Juventus transfer etti. Real Madrid’in serbest kalma opsiyonu bir milyar euro olan oyuncusu Ronaldo Juventus’a yüz milyon + oniki milyon euro yetiştirme bedeli ile dört yıllığına transfer oldu. Ronaldo yıllık otuz milyon euro toplamda yüzyirmi milyon euro alacak. Ronaldo için hem de bu yaşta bu kadar para ödenmesinin tabii kiş bir sebebi var. Ronaldo belki de tarihin gördüğü en istikrarlı ve çalışkan ve bir okadarda başarılı futbolcusudur. Dokuz yıl top oynadığı Real Madrid’de dörtyüz otuz sekiz maça çıkmış dörtyüz elli bir gol ve yüzondokuz asist yapmış. Kırkdört defa hat-tirck yapmış ve onaltı kupa kaldırmış. Şimdi durum ne? Ronaldo Allah vergisi çok özellikleri olan bir oyuncu ve Allah vergisi çok özellikleri olan yüzlerce oyuncudan birisi ama onu farklı kılıp bu yaşında bile bu rakamların önüne serilmesinin sebebi Ronaldo’nun iş ahlakı ve işini severek ve ciddiyetle yapmasıdır. Ronaldo’nun öne çıkan başka yönleri de var, onun insani ve ahlaki değerler olarakta öne çıkaran sosyal ve siyasi yönleri var ama bu bir spor yazısı olduğu için o yönlerine girmeyelim. Ronaldo’nun iş ahlakı ve çalışma isteği spor okullarında mutlaka okutturmalıdır ve başarılı olmak isteyen bütün sporcular kendilerine onu örnek almalılar.

Ülkemiz gençlerinin saman alevi gibi parlayıp sonra sönmeleri ve yok olup gitmeleri hepimizi üzüyor onun içindir ki otuzlu yaşları görmüş ama deneyimlerinden faydalana bildiğimiz oyuncu sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bence bu işleri işin uzmanları bir düşünüp kafa yorsun diye düşünüyoruz.

Adnan Öz

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER