Başyazı Samsun’da Pazar günü yaşanan Trafik cehenneminin sorumlusu il ÖSYM mi?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber - dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Pazar günü yaşanan Trafik cehenneminin sorumlusu il ÖSYM mi?
Başyazı

Samsun’da Pazar günü yaşanan Trafik cehenneminin sorumlusu il ÖSYM mi?

Dünkü ‘Samsun’da deprem provası bir gündü’ başlıklı yazımıza bir okur yorumu geldi.

İsmini beyan etmek istemeyen okuyucumuzun Yorumu aynen şöyle:

Yıllardır ÖSYM ve Açık öğretim sınavlarında sınav sorularını taşıyan kurye olarak görev alıyorum.

Faruk Hoca döneminde de Şenol Eren döneminde de görev aldım.

Bundan çok daha büyük sınavlarda da görev aldım ama o dönemlerde hiç bir sıkıntı yaşamadığımız gibi Faruk hocanın desteğini hep yanımızda hissettik.

Şimdi görev yapan Nevzat Şahin hocanın ise tavrı hiç de hoş değil, çok gergin.

Tabi bu işin başka bir yönü ama asıl krize neden olan KPSS'de bu trafik yoğunluğu özellikle ve sadece OMÜ'de yaşanıyor.

Bunu da orada konuşulanlardan sorduk ve öğrendik ki üniversite kampüsü içindeki tramvay inşaatına rağmen bütün binaların kontenjanı yüzde ellilere varan sayılarda artırılarak adeta kampüse yığınak yapılmış.

Araç trafiği olağanüstü artınca bu sonuç kaçınılmaz.

Takip edin aynı kalabalıklarda Açık Öğretim sınavlarında hiç bir problem yaşanmıyor.

Yani bu krizin ve sınava yetişemeyenlerin sorumlusu sınavı yapanlar ve bu duruma göz yumanlardır.

Yorum böyle…

Şimdi bu yoruma ÖSYM il temsilcisinden cevap bekliyoruz.

Gerçi kendisi tüm sorumluluğu öğrencilere atıp kurtarmış kendisini.

Ama bu büyük vebal herkesi yakar.

Başyazı

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Anlatayım - 5     2018-08-08 5- Sınav 11.30'da bitmesine rağmen Üniversiteden Türk-iş'e saat 14.30'da - yani tam 3 saatte arabayla ancak ulaşabildim. Bu sürede yaktığım yarım depo benzini geçtim, yaşadığımız stresi ömrümüzde yaşamadık. Asıl sorun ise yüzlerce adayın evden erken çıkmasına rağmen sınava giremeyecek mağdur olması. Valiliğin suçu ise ne yapacağını bilmez, genç ve toy polisleri görevlendirmesiydi. Hemen hepsi genç ve tecrübesiz olan polisler zaten sıkışık olan trafiği daha da sıkışık hale soktu.
Anlatayım - 4     2018-08-08 4- Mevcut koordinatör geldiğinden çok enteresan işler oluyor. Geçen KPSS sınavındaki bir diğer sıkıntı da Eğitim Fakültesindeydi. Sınava gireceği önceden belli olan askerlerin sınav evrakları doğru ve zamanında hazırlanmadığı için yaklaşık 20-30 asker (er-erbaş) sınava yedek sınav evrakı ile girmek durumunda kaldı. Oysa ki il koordinatörünün görevi bu gibi durumlara karşı önceden ÖSYM merkezini bilgilendirmek.
Anlatayım - 3     2018-08-08 3- Normalde binaların bulunduğu yerin açık adresi, bulunduğu ilçe ve kapasiteleri doğru bir şekilde ÖSYM'ye iletmek il koordinatörünün görevidir. Ancak il koordinatörü 19 Mayıs ilçesinde bulunan bir okulu sisteme 'SAMSUN/MERKEZ' diye kayıt ettiği için yüzlerce kişi KPSS gibi hayati bir sınava giremedi ve mağdur oldu. Haberi de, belgesi de burada: https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/kpss-belgeleri-hatali-duzenlenen-adaylar-sinavina-giremedi-2534703/. İl koordinatörüne bir şey oldu mu? Olmadı.
Anlatayım - 2     2018-08-08 - Yıllardır tüm fakültelerin otoparkları sınav gününde bir yoğunluk yaşanmaması için açık tutulurken, mevcut koordinatör döneminde tüm otoparklar kapalı olduğu için insanlar arabasını koyacak yer bulamaz oldu. Yani nasıl bir kafa yapısıyla sınav günü binaların otoparklarını kapatırlar bunu anlamak gerçekten güç.
Ben de anlatayım     2018-08-08 Yıllardır ben de sınavlarda görev almaktayım, mevcut il koordinatörü kadar sorun yaşatan bir dönem görmedim. Neleri mi hatalı yapıyor? - Şehir dışından binlerce insanın OMÜ'ye geldiği bir günde güvenlik görevlileri ortalıkta yoktu, insanlar sınava girecekleri binaları bulamadı, arabalarını koyacak yer bulamadı, otoparkların yerini gösteren bir Allah'ın kulu yoktu. Örneğin Fen Edebiyat'ın arkasında kocaman otopark varken insanlar orayı bilmediği için arabalarını yola bıraktı, yollar tıkandı.
Advert
GALERİLER