Recep YAZGAN Fener Rum Patriği Bartholomeos Samsun’a Neden Geldi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Akasyam Haber
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Fener Rum Patriği Bartholomeos Samsun’a Neden Geldi!
Recep YAZGAN

Fener Rum Patriği Bartholomeos Samsun’a Neden Geldi!

Geçen ay Trabzon'un Maçka ilçesinde Sümela Manastırı'nı ziyaret eden Fener Rum Patriği Bartholomeos, kara yoluyla Sinop’a geçerken Samsun Bafra’da Nebiyan Dağının eteğinde, Esençay Köyündeki harabe kiliseyi ziyaret etti.

Dua ederek kilisenin yıkık duvarına mum dikti.

Bartholomeos’un ziyaret sebebi hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bundan bir hafta önce de Vatikan'ın Ankara Büyükelçiliğinden Samsun’a üst düzey bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu ziyaret de basından gizlenmişti.

Bir hafta içerisinde Samsun başta olmak üzere bölgeye yapılan üst düzey ziyaretlerin asıl sebebinin Samsun’da yapılması planlanan 200’e yakın Pontusçu derneğin iştirakiyle 19 Mayıs 2019’u sözde Pontus Rum Soykırımı olarak anmak ve Türkiye’nin soykırımı tanıması için baskı uygulamak olduğu tahmin ediliyor.

Son yıllarda Samsun ve Karadeniz bölgesindeki kiliseler üzerinden devam eden ve Türk-Yunan dostluğu adı altında bölgede gerçekleştirilen 'irtica, bölücülük, aşırı sol' ve kripto Rum ve Ermeni faaliyetlerindeki artış dikkatlerden kaçmıyor.

Peki, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Samsun’un Bafra ilçesi Esençay köyünü neden ziyaret etmiş olabilir?

Esençay, eski adı Çağşur olan Nebiyan bölgesinde yoğun Rum köyleri arasında kalan 150 haneli bir Türk köyü.

5 Kasım 1916 günü Rum çeteleri ansızın köye baskın yaparak köy halkını beşikteki çocuktan en yaşlı ihtiyarına kadar tamamen katlettiler.

Köyü baştan sona bir hane bile bırakmadan yakıp yıktılar.

Rum çeteleri aynı gün Bafra'ya bağlı İnözü Koşaca köyüne de baskın yaptılar ve köy halkını tamamen katlettiler.

İki köyden toplam katledilen Türk sayısı 367 tespit edilmişti.

Demek ki, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Rum çetelerinin katliam yaptığı Esençay Köyündeki harabe kiliseyi ziyaret etmesi, mum yakarak dua etmesi tesadüf değil.

Karadeniz bölgesinde özellikle Samsun civarında Rum çetelerinin Türk köylerinde yaptığı katliamlar araştırıldığında Rum çeteleri Türk köylerini yakıp yıkarak büyük bir katliam gerçekleştirdiği, Rum çeteleri gelişigüzel olarak değil planlı ve programlı bir şekilde köyleri yakıp yıktığı tanıklar ve belgelerle sabittir.

Bölgede kayıtlı kayıtsız 2 binden fazla Türk'ü katleden, 20 binin üzerinde insanı evlerinden uzaklaştıran Rum çeteleri, bu insanların yıllarca göç ettikleri yerlerde sefalet içinde yaşamasına sebep olmuşlardır.

Katliama maruz kalan Türkler, göç ettikten yıllar sonra kendi köylerine dönerek evlerini ve köylerini yeniden inşa etmişlerdir.

Fener Rum Patriği Bartholomeos'un bu ziyareti, Samsun’da Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu tarafından katliamın yapıldığı Nebiyan Dağı ve Bafra Esençay Köyünde yapılan toplantı ve yürüyüşlerle protesto edildi.

Pontus çetelerinin kan döktüğü Esençay - Çağşur köyündeki kilisede ayin düzenleyen Fener Rum Patriği Bartholomeos’a tepki gösteren Samsun’da Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu - KARDEF, Kurtuluş Savaşı yıllarında Pontus çetelerine karşı yürütülen milli direnişin Samsun'daki sembol isimlerinden Fatma Çavuş'un mezarını da ziyaret ederek dua etti.

Recep Yazgan

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Web Tasarım
iş güvenliği malzemeleri